Counter strike vs. Airsoft alebo čo robiť v zime
15. 01. 2004Síce budete namietať, prečo sedieť pri počítači namiesto toho, aby ste hrali vonku airsoft (alebo guličky) ale táto PC hra je tomu bližšie ako si myslíte. V nasledujúcich vetách vám jej "stručne" popíšem ...
Counter-Strike je modifikáciou hry Half-Life, ale z pôvodnej hry zachováva naozaj len grafiku, pretože inak je prerobené prakticky všetko. Najviac pripomína CQB (close quarter battle) airsoft. V hre proti sebe stoja dva tímy: teroristi a tzv. Counter-teroristi, respektíve policajné alebo vojenské jednotky. Na výber máte zo štyroch postáv, ale výber nie je nijako kľúčový, všetky totiž odlišuje len vzhľad. Napriek tomu nie je najšťastnejší nápad vziať si na púšť maskovanie metro (čierna, šedá, biela).
Keď už si vyberiete stranu, mali by ste tiež vedieť, čo je vašou úlohou. Teroristi majú, podľa toho aký typ mapy sa hrá, za úlohu buď na vyznačených miestach položiť bombu, zabiť V.I.P., alebo ustrážiť rukojemníkov. Druhá možnosť je vždy rovnaká a to zlikvidovať všetky counter-teroristov.
Špeciálne jednotky majú vždy opačný úlohu - zabrániť položenie bomby alebo ak je položená, deaktivovať ju, vykonať V.I.P. až k vrtuľníku, či zachrániť rukojemníkov.
Nebolo by to ale ono keby ste nemali čím strieľať. A zbraní je tu široká ponuka. Medzi tie najobľúbenejšie sa určite radí zbrane Colt M4A1, AK-47, Styer Aug, MP5 navy. Ale ani ďalšie, ako napríklad FN M249 Para alebo brokovnice Benelli, za nimi nezaostávajú a aj ony majú svoje zarytých priaznivcov.
Každá zbraň má navyše rovnako ako v skutočnosti inú kadenciu a inú priebojnosť striel. Niektoré pištole teda neprestrelí ani slabšie prekážku, iné zbrane (napr. M4A1, Desert Eagle, FN P90 atď.) Dokážu prestreliť slabšie prekážky, ako sú drevené dosky, stoly, dvere, ventilačné šachty a pod. Konečne tie najsilnejšie zbrane ako je AWP a AK -47 prestrelí dokonca aj slabšie múru. Každá zbraň má navyše iný spätný ráz, a tak sa napr. S AK-47 nevyplatí strieľať dlhšiu dávky, pretože už druhý a tretí vystrelený náboj ide väčšinou o pekný kus vedľa.
Okrem zbraní je možnosť zakúpiť aj podporné vybavenie vo forme kevlarové vesty alebo vesty s prilbou, oslepujúcich granátov, dymových granátov a explozívnych granátov. Navyše možno tiež zakúpiť prístroj na nočné videnie. Za špeciálne jednotky je ešte možné zakúpiť Defusal Kit, ktorý umožní rýchlejšie deaktivovať bombu, a to je všetko.
Ďalšie pre CS toľko typickú vecí tzv. Zóny zranenia. Nie je to totiž zásah ako zásah a trafíte Ak sa nepriateľovi, ktorý nemá helmu zbraní do hlavy, je mŕtvy. Výsledným zranením sa od seba líšia aj zásahy do nôh, do rúk a do hrude. Prima tiež je, že napr. Aj obyčajné sklo strelu zbrzdí, čo vám občas zachráni život. Proste a jednoducho, autori CS vsadili na realizmus a treba povedať, že im to vyšlo. Na začiatku som to nepovedal ale SK je modifikácia multiplayerová, ktorú si užijú majitelia pripojenie k internetu alebo ľudia, ktorí majú možnosť usporiadať nejakú tú lán párty (ale na internete si môžete stiahnuť počítačovej protivníkmi).
Teraz ešte niečo o atmosfére pri hraní. Už dlho sa mi nestalo, že by som u nejakej hry takhle prežila a venoval by som ju každú voľnú chvíľu. (Keď som nehral airsoft:)) Ak ste mŕtvi, prepnete sa do špeciálneho prieskumného módu a môžete sa voľne prelietavať mapou. Pokiaľ ju dobre nepoznáte, odporúčam využiť čas do konca päťminútového kola (áno, ak zomriete, musíte počkať na koniec kola) na dôkladné zoznámenie s ňou, pretože dokonalá znalosť všetkých zákutí je pre úspešné hranie jednou z kľúčových podmienok.
Jediným záporom ale aj hlavným kladom CS je ľudský faktor. Zakaždým, keď budete hrať, bude to iné a každú chvíľu proti vám niekto použije novú, vám doteraz neznámu taktiku, ktorú potom môžete používať proti ďalším ľuďom.
Zrátané a podčiarknuté je ale CS vynikajúca, zábavnou a veľmi návykovú počítačovou hrou. Napriek tomu myš nemôže nahradiť spúšť, klávesnica nohy a virtuálna realita je ešte ďaleko za skutečností.CS má ale aj svoje výhody oproti airsoftu. Ľudia nemôžu, hoci nevedomky, podvádzať (tá gulička sa ma ani nedotkla, fakt), nemôžu sa zraniť a môžu hrať za akéhokoľvek počasia. To je asi najväčšou devízou tejto hry. A tak môžete hrať airsoft a keď to podmienky nedovolia (-15 ° C, víchrice, ...) zasadnete k počítaču a trénovať s kamarátmi na počítači.
Jan Zubatý
Komentáre
Pridávať komentáre môžu iba prihlásení používatelia. Prihlásiť sa
21.08.2011
30.04.2008 Fraška
17.02.2008
24.08.2006
12.07.2006
06.05.2006
30.03.2006
28.01.2006