Upgrade do AEG

Tento článok vznikol nielen ako reakcia na stále častejšie otázky našich zákazníkov, ale aj z dôvodu odstránenia určitých fám, ktoré ve  slovenskom aj českom airsoftu panujú. Znáte to - jeden si niekde niečo prečíta a bez toho, aby sa zamyslel, či to je možné alebo nie, tak túto informáciu pustí ďalej. Stokrát opakovaná nepravda sa nakoniec stane pravdou.
Úvodom by sme chceli ešte upozorniť, že si rozhodne nerobíme patent na rozum a všetky informácie, ktoré Vám nižšie poskytneme, vychádzajú nielen z našich znalostí, ale aj zo skúseností našich priateľov a zahraničných kolegov.
Možností, variánt a konfigurácií na vylepšenie/upgrade zbrane je naozaj veľké množstvo. V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či budete voliť lacnejší ekonomickú variantu, kde sa mení menšie množstvo len nevyhnutne nutných dielov, alebo variantu komplexnejšiu a drahšiu. Dosiahnutý finálny výkon u oboch variant môže byť podobný, ale ponechané základné diely u lacných variant - alebo novo inštalované lacnejšie diely horšej kvality - budú zákonite podliehať väčšiemu opotrebovaniu. To má potom za následok častejšie rozkladanie zbrane a niektoré diely budete musieť skôr alebo neskôr opäť vymeniť - skrátka optimálnym upgradom sa rozumie zvýšenie výkonu pri zachovaní rozumnej životnosti dielov.
Optimálna varianta je komplexný upgrade s vhodnými diely pre danú úroveň pružiny. Určite ide o väčšiu jednorazovú investíciu hlavne za použitia kvalitných dielov, ale z dlhodobého hľadiska sa ište oplatí. Zbraň tak docieli dobrého výkonu a zodpovedajúce životnosti vnútorných dielov, ktoré sú vzájomne prispôsobené.
Poslednou dobou je čím ďalej častejšie požiadaviek na tzv. postupný upgrade, kedy sa pri každom rozrobenie zbrane (napr. pri servisné údržbe) vymení aspoň nejaké najslabšie diely a tak sa následne navyšuje životnosť vnútorného mechanizmu a prípadne aj výkon zbrane. Celý proces je určite zdĺhavejšia, ale pre zbraň vhodnejšia, než prvá spomínaná varianta (výkon na úkor životnosti).
V nasledujúcich odsekoch si priblížime, o čom ten upgrade AEG vlastne je...

Mechabox s názvoslovým dílů
Mechabox s názvoslovým dílů

Pružina

V podstate ide o hlavný výkonový diel, ktorý sa najväčšou mierou podieľa na výkone/energii airsoft zbrane. Ich značenie sa líši podľa konkrétnych výrobcov a určenia, ale názvy najčastejšie začínajú písmenkami M a SP. Všeobecne by malo platiť, že číslo za písmenom znamená úsťovú rýchlosť v m/s. Napr. s pružinou M120 (samozrejme - u správne servisované zbrane) by sa malo docieliť úsťovej rýchlosti cca 120 m/s. Niekedy bývajú tuhosti pružín uvedené v percentách - číslovka v tomto prípade znamená o koľko percent je pružina silnejšia, než pružina základná. Všeobecne asi môžeme konštatovať, že značenie percentami je značne neprehľadné a komplikované.
Dôležitý, ale veľakrát opomínaný faktor je tzv. Reálna tuhosť pružiny. Keďže neexistuje žiadna norma, ani všeobecne dodržiavaný zvyk, tak u väčšiny výrobcov pružín je možné namerať reálnu tuhosť o jeden až dva rády vyššiu, než je uvedený údaj na obale výrobku. To môže logicky viesť k problémom po zložení zbrane, kedy konfigurácia dielov je dimenzovaná na určité zaťaženie, ale realita je úplne inde a tak dochádza k väčšiemu a nepredpokladanému náporu na diely, respektíve k ich vyššiemu opotrebovávaniu.
V našom servisu vždy a každou inštalovanou pružinu meriame na jej reálnu tuhosť. Vychádzame zo škály tuhostí pružín značky Systema, ktoré boli na trhu prvé a tým pádom, podľa nášho názoru, určili aspoň nejaký štandard. Tieto pružiny dosahovali realistických výkonov a označení na obaloch zodpovedalo zmysle M120 = 120 m/s, M150 = 150 m/s atď. Nemá absolútne zmysel pristupovať na hru typu: "Mám v zbrani len M120, ale výkon je 145 m/s! To som ale borec.“
Určite sa od niekoho dopočujete, že niektoré značky pružín sú lepšie ako iné a zbrane s nimi dosahujú väčšieho výkonu. Je to opäť nezmysel, lebo vždy je to o porovnanie priemeru drôtu, materiálov, spôsobu vinutia a počtu závitov. Nič viac sa na pružine jednoducho vykúzliť nedá, a preto je pre nás pri upgrade dôležitejšia reálna tuhosť pružiny viac, než udávaný parameter od výrobca. Majte tiež na pamäti, že každá pružina sa skôr alebo neskôr "oslabne" a ustáli sa na nižšie úrovni (platí viac u silnejších typov). Tiež platí, že nemá zmysel kupovať drahé pružiny. Lepšie je raz za rok alebo dva pružinu vymeniť za novú, ktorá nebude "unavená", než utrácať peniaze za nezmyselne drahé produkty.

Vzduchotechnika všeobecne

Ďalšou dôležitou súčasťou airsoft zbraní, ktorá určuje výkon a jeho stabilitu, je vzduchotechnika. Táto sa skladá z trysky, hlavy valca, valce a hlavy piestu. Ak je zle funkčná alebo neutesnená, nepomôže Vám k dobrému výkonu ani sebasilnejšia pružina.
Ďalej chceme zdôrazniť, že nie je najvhodnejšie, obzvlášť u vzduchotechniky, kombinovať väčšie množstvo značiek a výrobcov. Ide totiž hlavne o vzájomnú nekompatibilitu, a preto sa nám osvedčila cenovo prijateľná varianta veľkej ponuky komponentov od značky SHS, s ktorými možno dosiahnuť skvelých výsledkov za veľmi dobrú cenu.
Samostatnou kategóriou sú BU (Bore Up) sety, ktoré sa vyznačujú o niečo väčším objemom a inými rozmermi všetkých ostatných dielov (preto nie je možné kombinovať s bežnými typmi). Vďaka precíznosti a danému technickému riešeniu lze z týchto vzduchotechnik dostať najväčšie nárasty výkonu nad reálnou tuhosť pružiny. Svojou špičkovou kvalitou sú preslávené hlavne NBU sety od japonskej firmy Systema.


Set vzduchotechniky

Tryska

Niektoré diely vzduchotechniky ako napr. trysky sú väčšinou špecifické svojou dĺžkou či tvarom pre konkrétnu typovú radu zbraní. Pri konkrétnom upgrade je úplne bežné trysku rôzne upravovať či skracovať na potrebnú dĺžku, ktorá mnohokrát nesúhlasí s dodaným rozmerom od výrobca dielu. Preto nie sú vhodné trysky s dvojitým O-krúžkom - je zložité ich upravovať, často sa rozpadajú.

Hlavy valcov

Hlavy valca sa líšia tvarom, polohou či dĺžkou výfuku a najčastejšie sa značí podľa typu mechaboxu či zbrane, pre ktorú je diel určený. Základné hlavy sú väčšinou plastové s kovovým výfukom, upgrade varianty potom hliníkové či nerezové s rôznym počtom tesniacich O-krúžkov na obvode. Ďalším dôležitým aspektom je aj riešenie dopadové gumy, ktorá môže najčastejšie byt rovná alebo potom tichá v tvare kužeľa. Rozhodne neodporúčame používať hlavy, ktoré majú na dopadové strane len jednoduchý O-krúžok. Tento sa čoskoro pod údermi hlavy piestu rozpadne a údery kovu na kov nebudú prinášať nič pekného.

Valec

Valce sú pre väčšinu AEG zbraní rovnako dlhé (áno, sú výnimky - SR25, PSG1, L85 apod.) a líšia sa len v objemu vzduchu, ktorý je ovplyvnený prípadným otvorom vo valci. Vhodnosť valca je závislá na dĺžke vnútornej hlavne a prípadne na sile použitej pružiny - na extra silné pružiny sa používajú valce s vyšším objemom respektíve valca bez otvorov. Ako u iných dielov, tak aj tu nájdeme hlavné delenie podľa materiálov na hliníkové s eloxovanou úpravou, valce mosadzné, pochrómované, poniklované či kompletne z nerezovej ocele. Ďalšou vlastnosťou môže byť aj vonkajšia úprava stien valca. Základné valce sú hladké, tie lepšie sú už rebrované alebo pozdĺžne drážkované a to hlavne kvôli lepšiemu odvodu tepla.

Hlava piestu

Najviac univerzálne využitie má asi hlava piestu. Dá sa povedať, že v každej AEG je možné použiť rovnaký typ, samozrejme s vzhľadom na dopadovú plochu pri hlave valca. Hlavy piestu sa vyrábajú s jedným alebo viacerými tesniacimi O-krúžkami. Použitým materiálom upgrade hlavy je najčastejšie kov (hliník), ale robia sa aj ľahšie typy plastových hláv, ktoré sú vhodné na slabšie pružiny. Každá lepšia hlava piestu by mala byť osadená axiálnym ložiskom, pre bezproblémové otáčanie pružiny v piestu.

CNC kovová hlava pístu s vývrty a ložiskem

Vodič pružiny

Slúži ako diel, ktorý fixuje a vedie pružinu na správnom mieste v mechaboxu. Úplne ten najzákladnejší typ je celoplastový, potom je často rozšírený plastový sa zliatinovou základňou alebo pevnejšie celooceľový. Niektoré typy sú osadené axiálnym ložiskom a tie najlepší, ako rotačné od značky SHS, ponúkajú aj oceľové rotujúce telo.

Tŕň je vhodné meniť v závislosti na použité tuhosti pružiny, či na požadavku životnosti. Vlivem stlačování a kroucení pružiny dochází k prenosu vzniknutých síl na tŕň, a ak je tento plastový, tak môže jednoducho prasknúť a vychýliť sa. Pokiaľ vodič pružiny aj hlava piestu neobsahujú axiálne ložiská, tak môže často dochádzať k prasknutí pružiny vplyvom prekrúcanie.

Piest

V dnešnej dobe, sa pri upgrade už prakticky nepoužíva celoplastový ani celohliníkový piest, ako tomu bolo napríklad v minulosti. Na trhu je už niekoľko rokov ideálne riešenie - tým je klasický modrý piest od firmy SHS, ktorý kombinuje ľahké polymérové telo, kompletne oceľový ozubený hrebeň a skvelú cenu.
Píst s ocelovým hřebenem SHS
Vyrábajú sa aj piesty s polovičným hrebeňom, ktoré sa však podľa nás už stali prežitkom. Nevýhodou je záber menšou plochou zubov a menšia mechanická odolnosť z dôvodu konštrukcie. V súčasnej dobe je na trhu k dispozícii mnoho výkonných motorov a akumulátorov, takže možno aj za použitia bežného piestu s plným ozubením a štandardných prevodov kolies bude fungovať aj na najsilnejších pružinách dlhodobo a bez problémov.
Ďalej nemá zmysel používať piesty, ktoré majú kovových zubov len niekoľko a zvyšok zubov je plast - to sa už tiež nevypláca.

Píst s polovičními plastovými zuby

MOS FET, spínacie kontakty, elektroinštalácie

Drvivá väčšina zbraní v základe má obvod spínaný pomocou bežných spúšťových kontaktov či mikrospínače. Pri každom stlačení spúšte na kontaktoch preskakuje elektrický oblúk. Ten postupne opaľuje dotykove plochy kontaktov a tie sa časom stanú nevodivými (zbraň je nečinná). Toto riešenie nie je úplne ideálne a preto odporúčame dodatočne inštalovať elektronické spínanie pomocou MOS FET spínacích sád. Toto riešenie Vám zaručí, že už nikdy nebudete riešiť problémy s poškodenými alebo nevodivými kontakty zbrane - to platí o zbraniach so základnou pružinou a dvojnásobne u zbrani stavených na silnejšiu pružinu. MOS FET spínanie ďalej mierne zvyšuje kadenciu streľby, skracuje oneskorenie po stlačení spúšte a šetrí spotrebu akumulátora.
Elektronických spínacích sád nájdete na trhu obrovské množstvo. Niektoré z nich majú aj integrovaná rôzna rozšírenia ako napr. reguláciu otáčok motora, brzdu motora, programovateľné režimy (semi, burst, auto), stráženie podpätie batérie apod. Je však na uvážení každého, či sa oplatí investovať niekedy nemalé čiastky za prvky, ktoré napríklad aj nevyužijete. Asi najväčším priekopníkom v tejto kategórii je ASCU (Airsoft Smart Control Unit) od firmy Airsoft Systems. Táto moderná elektronika samozrejme umožňuje programovanie streleckých módov, chráni akumulátor proti nadmernému podbitiu, ale napríklad tiež zaistí realistický chod spúšte, detekuje vzniknutú poruchu v mechaboxu, v kombinácii s ASCU Hop-Up komorou zabezpečí detekciu prázdneho zásobníka a tiež úplne mení funkciu mechanického prerušovača streľby, takže motorová brzda konečne získava nejaký zmysel.

ASCU pro mechabox v.2
Pri upgrade každej AEG je dobré vymeniť pôvodné vodiče za kvalitnejšie. Tie spoznáte ľahko - čistá meď alebo meď s pocínovaním, dobre ohybný zväzok o vysokom počte prameňov, prierez lanka 1 - 1,5 qmm, ohybná a tepelne odolná silikónová izolácia. Niektorí technici majú tendenciu používať zbytočne silné prierezy vodičov, ale zabúdajú, že určovateľom odporu vodiča je hlavne jeho dĺžka - aj tu platí, všetko s mierou.
Určite odporúčam vymeniť aj konektory za kvalitnejšie a modernejšie - ideálne sú pozlátené typy s menším prechodovým odporom. Modelárske konektory typu T-Dean sa stali celkom štandardom pri upgrade AEG zbraní, pretože zvládajú lepšie aj väčšie prúdy, sú za priaznivú cenu a sú užívateľsky veľmi prívetivé. Zastarané, ale napriek tomu najrozšírenejšie konektory sú však stále Tamiya a Tamiya mini.
MOS FET spínací sada

Prevodové kolesá

Trendom poslednej doby sú kolesá revolučnej značky SHS so skvelým pomerom kvalita/cena. Výrobca ponúka celú škálu sád - od najrýchlejších prevodov, až po najviac sprevodované typy určené na piest s polovičným ozubením. Z takejto ponuky si musí vybrať proste každý, stačí len správne určiť prevodový pomer a to podľa použitej pružiny, batérie a motora. V našej ponuke nájdete aj drahšie kolesá od výrobcov Classic Army či Systema.
Převodová kola Systema se šikmým ozubením
Niektorí ľudia si bohužiaľ stále chybne myslí, že s väčšiou záťažovosti u prevodových kolies dochádza aj k zmene materiálu a následne tak k väčšej životnosti na silnejších pružinách. Nie je tomu tak, materiál používaný výrobcom pre upgrade prevody je stále rovnaký a mení sa iba rozmer jednotlivých kolies a počet zubov - tým sa určuje prevodový pomer.
U AEG sú pre prevod otáčok využívaná kolesá s rovným či šikmým ozubením. Sady sa v drvivej väčšine skladajú z troch kusov samostatných kolies. Kolesá so šikmým ozubením (Helical gear) sú považované za odolnejšie a tichšie pretože zuby sú drobnejšie, ale vďaka šikmosti majú väčšiu styčnú plochu. Ich nevýhoda je však vo "stranovom posunu", kedy dochádza k axiálnemu zaťažovania radiálnych guľkových ložísk mechaboxu, čo môže mať za následok ich poškodenie. Šikmá kolesa je preto nutné inštalovať iba na odolná guľôčková ložiská najlepšie o priemeru 8 mm a vyšším. Sady s rovným ozubením (flat gear) sú bežne používané a asi najviac rozšírené. Ich inštalácia je jednoduchšia a sú menej náročná na precíznosť vypodložkovanie.
Převodová kola SHS s rovným ozubením
Ako sme už uviedli vyššie, tak voľba správneho prevodu je závislá na reálne tuhosti pružiny, sile/otáčkach motora a na používanom akumulátore. Vždy odporúčame skladať zostavy tak, aby sa dosiahla "zdravé kadencia", tj. cca 14 - 20 rán/sekundu. Nižšia a vyššej kadencia - ako doporučená - je pre každú AEG zbraň potenciálne nebezpečná a znamená významnejšie opotrebovávanie vnútorných dielov. Aj napriek tomu je však u niektorých zákazníkov kladený veľký dôraz na vysokou kadenciu streľby, lebo im to zabezpečí väčšiu palebnú výkonnosť ich zbraní.

Západka spätného chodu

Ako už názov napovedá, tento dielik spolu s pružinkou zamedzuje nechcenému vypusteniu kôl po ukončení výstrele. U západky hrozí odštiepenie jej hrany, ale častejším problémom je prasknutie pružinky, ktorá ju pritláčajú na kužeľové koleso.

Spomaľovacia vačka

Malý dielik okrúhleho alebo kvapkovitého tvaru z kovu či nylonu. Delayer ako diel, ktorý sa zacvakává na piestové koleso, nie je nijako namáhaný, takže jeho najdôležitejšou vlastnosťou je hlavne tvar. Tvar vačky spolu s tvarom zástavky na ramienku podávača ovplyvňuje chod trysky a dobu jej zotrvanie v hop-up komore respektíve dobu "otvorenie" komory. Jeho použitie väčšinou vyrieši problém so zlým podávaním zásobníkov pri vyššej kadencii zbrane.

Ramienko podávača

Plastový dielik, ktorý pohybuje tryskou v komore. Chod v drážkach mechaboxe smerom dopredu obstaráva väčšinou ťažná pružinka a natiahnutie dozadu zaisťuje vlajočka ramienka napojená na piestové koleso. Ak sa tryska v komore nehýbe/nepodáva a kolesá sa stále točí, je s veľkou pravdepodobnosťou problém práve v tomto dielu alebo jeho pružinke. Pre každý typ mechaboxu je väčšinou špecifický tvar a dĺžka ramienka.

Ložiská

Bežná airsoft zbraň štandardne obsahuje 6 ks radiálnych ložísk, ktorá slúži na uloženie osičiek kolies v pripravených otvoroch na mechaboxu o priemeroch 6 - 9 mm podľa typu skeletu. Ložiská sa okrem rozmeru delí na klasická klzné puzdrá (z rôznych typov kovov či nylonu) a na ložiská guličková, ktoré majú menší valivý odpor. Ich nevýhodou je však menšia mechanická odolnosť a ich poškodeniu hrozí najmä pri menších typoch ložísk (priemer 6 a 7 mm) a na silnejších pružinách a šikmých prevodoch.

Hop-up gumička

Gumičiek je na trhu naozaj veľké množstvo v rôznych kvalitách, vlastnostiach a cenových kategóriách. Čo výrobca to nepatrne iné vlastnosti, rozdielne rozmery či použitý materiál. Dôležitým faktorom môže byť i tvar prítlačného hrbolčeka, či veľkosť a materiál prítlačného valčeka. To všetko má z veľkej miery vplyv na výkon, stabilitu výkonu, mieru hop-up efektu a pod. - v konečnom dôsledku teda aj na presnosť a soustrel.
Tento "spotrebný" dielik je nasunutý na vnútornej hlavne v hop-up komore. Zlou voľbou gumičky alebo nevhodnou inštaláciou možno úplne jednoducho stratiť aj viac ako 10 m/s z výkonu zbrane. Žiadny zodpovedný technik Vám vopred nedokáže povedať, aká gumička bude najlepšie pre konkrétnu zbraň a upgrade. Je potrebné otestovať niekoľko gumičiek a ponechať tú najvhodnejšiu.
Gumičku je vhodné pravidelne meniť, najlepšie vždy po každej sezóne. Jej materiál sa opotrebováva, starne a tým stráca svoje vlastnosti. V prípade že sa mení vnútorná hlaveň, tak je väčšinou dobré či nutné vymeniť aj hop-up gumičku.

Hop-up komora

Tento pomerne dôležitý diel spája mechabox s hlavnou a napája sa na podávač guličiek zo zásobníka. U niektorých zbraní, a to aj v prípade rozsiahlejšieho upgrade, je dostačujúce ponechať pôvodnú komoru. Častokrát je to podľa našich skúseností lepšia voľba, než riskovať s výrobkami nepreverených značiek, kde nie je istá kompatibilita, čo môže spôsobiť aj neriešiteľné problémy.
Najčastejšie sa výmena komôr vykonáva u zbraní typu M16/M4, kde sa nahrádzajú pôvodné plastové komory za kovové (zliatinové odliatky alebo CNC obrobky z duralu). Vďaka tomu môže dôjsť k zapretie čela mechaboxu o komoru, čím sa oddiali jeho možné prasknutie. Táto, už v dnešnej dobe štandardná úprava, má za následok aj zamedzenie odskakovanie komory pri streľbe a teda je výsledný výkon zbraní oveľa stabilnejšie. V našich vyladených sériách Custom sa veľmi osvedčili práve komory od výrobce SHS.

Kovová hop-up komora pro zbraně M4/M16 od SHS
Komory sa často mení aj u zbraní série AK. Nie je to však tak jednoduchá "operácia" ako pri modeloch série M16/M4, ale stále je to menej problematické, než u ostatných airsoftových zbrani. Výmenou komory sa dá získať, ale aj ďaleko viac stratiť.
CNC kovová hop-up komora pro zbraně AK od SHS

Motor

Motoriek je v podstate hlavnou hnacou silou každej airsoftovej elektriky. Vďaka nemu sa AEG zbrane nemusia nikde naťahovať a pre výstrel tak stačí jednoducho stláčať spúšť v režimu "semi" či "full auto" s pomerne vysokú kadenciou. Tieto jednosmerné elektromotory najčastejšie využívajú pre pohon NiCd a NiMH nabíjacie akumulátory rôznych kapacít o napätí 7,2V - 12V alebo potom modernejšie Li-Pol batérie o variante 7,4 - 11,1. Vďaka nim sa motoriek roztočí a môže svoj krútiaci moment preniesť z pastorka na osičku k ďalšiemu prevodu v mechaboxu.
Osičky motorov sa delia podľa prierezu na okrúhle O", kde sa pastorok väčšinou lisuje a na pologuľaté D", kde je pastorok istený malým červíkom na imbus. Motory sa delí na tri základné typy podľa dĺžky osičky a potom samozrejme podľa svojich parametrov na základné, vysokootáčkové, záťažové, extrémne silné apod.
Medzi niektorými ľuďmi koluje mylná predstava, že dlhšie motor je silnejší, než napríklad krátky. Logicky to tak nie je, pretože rozdiel v dĺžke je len u samotnej osičky. Vhodná voľba dĺžky motora je závislá na danom type zbrane a voľba jeho parametrov na spôsobe určenia, konečné konfiguráciu celej vnútornej zostavy a využívanými zdrojmi.
Dlouhý motor INFINITY

Prerušovač režimu streľby

Jeden z ďalších drobných dielikov, ktorý v podstate podlieha opotrebovaniu vplyvom sily pružiny. Základný prerušovač je kovová súčiastka slúžiaca na nadvihovania/rozpájania jazdca kontaktov. Pri správnej funkcii sa tak deje raz za otáčku piestového kolesa v prípade, že je režim streľby "semi".
V prípade že niekto preferuje streľbu v režime jednotlivo (semi), tak odporúčame inštalovať oceľový prerušovač a urobiť úpravu jazdca spúšte, ktorá spočíva v jeho zosilnenie. Inak sa dotyčný môže pripraviť na to, že časom prestane režim "semi" fungovať úplne, lebo prerušovač a jazdec kontaktov budú opotrebenie natoľko, že stratí potrebný chod. Pre opravu sa bude musieť zakúpiť tento malý diel spoločne s kontakty a "semi" opäť odladiť, čo je práca časovo veľmi náročná.

Kulisa

Plochý plastový diel na vonkajšej strane mechaboxu má za účel prenášať "pohyby" od prepínača režimu streľby na vyššie spomínaný prerušovač. Dielik opäť nie je nijako významne namáhaný a jeho výmena je ojedinelá. Pre každý typ mechaboxu je väčšinou špecifický tvar a dĺžka kulisy.

Mechabox

Mechabox, skelet, gearbox, klietka, prevodová skriň či jednoducho mech. Tieto a ďalšie názvy označujú jeden a ten istý diel. Výmena mechaboxu je asi najzložitejšie servisný úkon u AEG. Ide v podstate o hlavnú schránku, do ktorej sa postupne musia přeskládat alebo dodať všetky potrebné diely, aby bola zaručená správna funkcia AEG zbrane. Štandardné mechaboxy sa značí číslom či typom podľa názvu zbrane, pokiaľ ide o menej rozšírený či špecifický tvar. Každý z mechaboxov má iné rozmery a využíva aj svoje špecifické diely.
Z 99% sú mechaboxy kovové a to väčšinou zo zliatiny ZnAl, alebo tie pevnejšie sú z obrábaného leteckého hliníka na CNC strojoch. Niektoré typy mechaboxov môžu byť pri silnejšiach pružinách odolnejšie, než iné, čo je dané hlavne typom alebo množstvom materiálu v prednej najviac exponovanej časti.
Duralový CNC mechabox v.3
Kovový mechabox v.2
Otázka či vymeniť samotný mechabox alebo nie, je jednou z tých zásadných, pri vysokom upgrade zbrane. Možnosť dostupnosti kvalitného a odolného mechaboxu by mala byť braná do úvahy aj pri počiatočnom výbere zbrane. Niektoré zbrane, u ktorých to konštrukcia umožňuje, sú už od výroby osadené mechaboxem odolným, ktorý zvládne aj silné pružiny, ale bohužiaľ u väčšiny zbraní toto neplatí. A tak dostupnosť kvalitnej náhrady je niekedy základným parametrom pre výber zbrane vhodnej na upgrade.

Hlaveň

Otázka výmeny hlavne za presnú, by mala patriť k základným aspektom upgrade každej AEG. Na trhu je ponúkané mnoho typov hlavení, líšiacich sa ako vnútorným priemerom (6,01 - 6,1 mm), dĺžkou (110 - 650 mm), tak aj použitým materiálom, povrchovou úpravou a určite aj konečnou cenou.
Pri výbere hlavne neberte prosím do úvahy iba vnútorný priemer a čo najnižšiu cenu, pretože toto nie je tá správna cesta k úspechu. Pokiaľ chcete bezkonkurenčnú kvalitu, tak Vám môžeme ponúknuť aj najlepší variant na trhu, a tou sú bezpochyby nerezové hlavne japonské značky PDI.
Menši vnútorný priemer hlavne vždy logicky znamená zvýšené nároky na kvalitu guličiek. Nie je totiž neobvyklé, že pri použití zlých (väčšinou najlacnejších) guličiek dochádza k častým zásekom v hlavni a niekedy aj k zničeniu ďalších dielov v zbrani. Preto vždy odporúčame používať kvalitné a preverené guličky BLS, pretože s nimi máme najlepšie dlhoročné skúsenosti aj na najmenších priemeroch hlavni.
Aký je účinok presnej hlavne môžete vidieť na nasledujúcom obrázku, z ktorého je zrejmé, že zo základnej hlavne môže gulička vyletieť s vysokou odchýlkou od osi hlavne, ale u presné hlavne je táto odchýlka minimalizovaná.


Je nesporné, že účinok precízne hlavne na presnosť streľby je vyššia u kratších dĺžok hlavnej, než u dlhších (400 mm a viac). Dôvodom je to, že v základnej krátkej hlavni nemá gulička možnosť stabilizovať svoj smer tak dobre, ako v tej dlhšej.

Nezabudnite, prosím, že každá hlaveň sa musí pravidelne čistiť, pretože inak Vám nepomôže jej presnosť, použité materiály ani to najlepší strelivo.
Má zmysel inštalovať dlhšiu vnútornú hlaveň?

Stále častejšie sa stretávame s požiadavky zákazníkov na inštaláciu dlhšej vnútornej hlavne. Možno je to aj vec vizuálneho vzhľadu, pretože niekomu sa môže viac páčiť kratšia karabína osadená tlmičom, než dlhá puška v továrenskom prevedení. Dlhšia vnútorná hlaveň znamená vyššiu presnosť aj dlhšiu dráhu na akceleráciu guličky, tým pádom dôjde k zlepšenie streleckých vlastností zbrane.
Hlavne sa rôzne preťahujú prídavným tlmičom hluku výstrelu, nástavcom vonkajšie hlavne alebo sa využíva voľný priestor v kompenzátoru. V prvých dvoch prípadoch nebýva predĺženie hlavne žiadny problém. V druhej variante však najprv musíte zistiť, akým spôsobom je hlaveň v prednej časti uchytená. Pretože niekedy je nutné odvŕtať väčší otvor v tlmiči výšľahu a až potom ním možno pretiahnuť hlaveň.
Ďalšie úskalie predĺženie hlavne spočíva v objeme vzduchu, ktorý je schopný dodať valec do hlavne. V prípade, keď objem základného valca nestačí na vystrelenie guličky z hlavne, dôjde k pribrzdeniu guličky o jej steny. V lepšom prípade sa iba zníži úsťová rýchlosť guličky, ale v horšom prípade je streľba dávkou veľmi nestabilná a zlá.
Ak teda uvažujete o predlžovaní hlavne, tak si vždy vopred zistite, či zamýšľaný typ hlavne sa používa v zbrani s rovnakým valcom, ako je v tej Vašej. Objem valca určuje najmä poloha a počet otvorov v jeho tele. U Bore Up setov je to aj jeho vnútorný priemer.

Akumulátory

Už roky je v povedomí airsofťákov to, že najvhodnejšie články pre vysoké prúdové odbery (tie vyžadujú aj AEG zbrane) sú len tie, ktoré sú založené na technológii NiCd. Vývoj NiMH článkov však natoľko pokročil, že sa na trhu vyskytujú špičkové NiMH akumulátory, ktoré s prehľadom prekonávajú klasické NiCd akumulátory. V posledných rokoch je zrejmé, že technológia NiCd je na rýchlom ústupe a časom celkom iste vymiznú.
V AEG zbraniach sa používajú jednosmerné elektromotory poháňané najčastejšie už spomínanými NiCd/NiMH nabíjaciemi akumulátormi o napätí 7,2V - 12V alebo potom modernejšími Li-Pol vo variantoch 7,4V - 11,1V. Každý z typov akumulátorov má svoje výhody aj nevýhody, takže vhodnosť použitia je rôzna.
Pri výbere batérie teda záleží na konfigurácii celej zostavy, tak na tom ako ste ďalej obmedzeni s vnútorným priestorom pre uloženie potrebného akumulátora. Puška s pevnou pažbou má zvyčajne viac úložného miesta, než napríklad AK so sklopnou ramennou opierkou. Aj v dnešnej dobe sa stále nájdu jedinci, ktorí riešia uloženie akumulátora externe. Toto riešenie je podľa nás v dobe veľkého množstva typov a tvarov akumulátorov úplne zbytočné, vizuálne nepekné, nepraktické a aj nebezpečné.
Pokúsime sa stručne zhrnúť základné vlastnosti rôznych typov nabíjacích akumulátorov. Precízne a podrobné odporúčania vydajú na celý nový článok, ktorý sa už chystá.
NiCd - výhody žiadne/nevýhody isté ... to bolo jednoduché :)
NiMH - vysoká kapacita, relatívne tvrdý zdroj (malý vnútorný odpor, hlavne u vysokých kapacít), mechanicky odolné, nenáročné na starostlivosť, šetrné k zbrani/zlý pomer objem + hmotnosť vs. kapacita v porovnaní s Li-Pol, pri silných pružinách využiteľná kapacita článkov, veľké samovybíjanie
Li-Pol - reálne 100% využiteľná kapacita u silných pružín, veľmi tvrdý zdroj, cena, bez samovybíjania / malá mechanická odolnosť, náročné na starostlivosť, veľmi náchylné k poškodenie vplyvom prebíjanie a podbíjanie, väčšie opotrebovávanie motora a zaťažovanie zbrane
V ponuke nášho eshopu nájdete širokú škálu akumulátorov od rôznych značiek. Asi najobľúbenejšou značkou batérií je VB Power, ktorá vyrába akupack rôznych tvarov i parametrov. Ide o veľmi tvrde článoky s malým vnútorným odporom dovezené priamo od výrobcu za bezkonkurenčnú cenu.

Záverom dve upozornenia.
1) Upozorňujeme, že príliš veľké napätie akumulátora, znamená vysokú kadenciu, ktorá môže predčasne opotrebovať piest, kolesa v mechaboxe alebo motoriek. Kadencia zbrane musí byť "zdravá" viz text vyššie.
2) Honba za vysokým "C" u Li-Pol batérií je u AEG zbraní hlúpa. Napríklad v rôznych diskusiách sa dočítate, alebo Vám konkrétne poradia silnú Li-Pol s čo najväčším vybíjacím prúdom (počtom "C"). V praxi to však neznamená to, že u akumulátora s vysokým "C", dochádza k oveľa väčšiemu iskrenie medzi uhlíky motora a komutátorom (ak máte elektronické spínanie s motorovou brzdou, tak si to vynásobte ešte dvakrát). Motoriek teda oveľa viac trpia a jeho životnosť je značne nižšia, ako pri použití batérie s rozumnou tvrdosťou respektíve s rozumným "C". Ďalej vysoká tvrdosť článku spôsobuje prudké roztáčanie kolies a naťahovanie pružiny, čo sa zaručene podpisuje na životnosti ozubených kolies a piestu. Preto je vždy najlepšie zhotovovať adekvátny typ s ohľadom na zostavu dielov v zbrani - teda ani slabý, ani veľmi silný akumulátor.

Záverom

Pri upgrade Vašej zbrane majte vždy na mysli, že každý výrobca konštruuje svoje výrobky na maximálnu životnosť so základnými dielmi a to najmä so základnou pružinou (aj keď u niektorých čínskych značiek možno o tomto oprávnene pochybovať). Ak sa pustíte do inštaláciou silnejších pružín, tak vždy musíte počítať s určitým rizikom a možnými nákladmi, ktoré môže priniesť poškodenie preťažovaného dielu.
Životnosť zbrane s výkonným upgradom bude vždy nižšia, než životnosť zbrane so základnou pružinou. Veľakrát je lepšie inštalovať do zbrane pružinu o poriadok slabšiu, ale vylepšiť vzduchotechniku zbrane. V tom prípade získate rovnaký výkon, ale viac šetríte diely v mechaboxe, motoriek aj akumulátor.
Zvyšovanie výkonu u airsoft zbraní je obdoba "tuningu" u pretekárskych vozidiel. Ak chcete jazdiť na prvých miestach, respektíve mať extrémne vysoký výkon, dostrel a palebnú silu, tak vás to bude niečo stáť a aj cez to sa občas prihodí, že nedosiahnete cieľa. Tiež je dôležité rešpektovať základná pravidlá používania a pravidelne servisovať. Ak ste sviatočný strelec, tak sa zamerajte skôr na posilňovanie životnosti Vašej zbrane, než na vysoký výkon.
Myslite na to, že žiadny domáci majster nemôže mať také skúsenosti a zázemie ako profesionálny a kvalitný servis, ktorým prechádza denne niekoľko zbraní s rôzne zložitými opravami alebo upgradom. Áno, to je treba aj ten náš :).
Dúfame, že Vám tento článok priniesol niečo nové. Snáď trochu prispel k lepšiemu povedomia ohľadom problematiky upgrade AEG a využívaných dieloch. Je pravdepodobné, že sme nemuseli dostatočne podchytiť všetky aspekty upgrade, takže článok môže byť dodatočne doplnený. V prípade, že narazíte na oblasť, ktorá nie je dostatočne alebo jasne popísaná, tak nás prosím informujte prostredníctvom komentárov k tomuto článku alebo priamo na maile info_sk@airsoftguns.cz, kde Vám tiež radi poskytneme ďalšie informácie a odporúčania priamo pre upgrade Vašej konkrétnej zbrane.

Novinky a zľavy emailom