Tokyo Marui GLOCK 18C AEP

15. 02. 2005

Odkedy sa aktívne venujem airsoftu, vždy sa viedli spory o tom, ktorá zbraň je najefektívnejšia, ktorý systém je pre hru najvhodnejší. Na jednej strane stáli zástancovia automatických elektrických zbraní (AEG)...

img

V ich prospech hovorila výhoda dlhých zbraní najmä v bitkách na otvorených priestranstvách, veľká kapacita zásobníka, vysoká presnosť a možnosť upgradovateľnosti, proti však bola vysoká spotreba streliva, občasná nedostatočnosť zásobníkov, záťaž na upgradované diely a tiez slabšia manévrovateľnosť v budovách. Naproti tomu fanúšikovia plynových zbraní sa mohli pýšiť veľkou flexibilitou v budovách, vysokou úsťovou rýchlosťou strely, v prípade blowbackových systémov realističnosť pocitu zo streľby, proti nim ale hrala spotreba plynu, relatívne nízka kapacita zásobníka a hlavne nemožnosť hrať pri nižších teplotách. Tretia skupina - skupina manualistov netrpela problémami v zime, či neduhom kapacity batérie. Pokiaľ ale nechceli investovať do AEG, či plynovky, bola ich slabinou nutnosť naťahovať zbraň pred každým výstrelom a tým pádom neschopnosť dosiahnuť pri boji palebnú prevahu a žiadaný dostrel. Všetci preto podvedome cítili, že je potrebný chýbajúci medzistupeň, ktorý by prvým dvom skupinám dal možnosť kvalitnej záložnej zbrane malých rozmerov a tretej skupine šancu získať polo a/alebo plno-automatickú zbraň s nízkymi zriaďovacími i prevádzkovými nákladmi.



Keď sa prvýkrát objavili správy o tom, že japonská firma Tokyo Marui pripravuje na airsoftový trh elektrickú pištoľ Glock 18C, s možnosťou semi a fullauto streľby, mal som z toho zmiešané pocity. Prispeli tomu jednak "jóbové" zvesti typu: "Bude to silné ako veľká elektrika...", "Dostrelom sa to bude rovnať AEG..", prípadne "Bude to konkurovať blowbackovým plynovkám...", korunu všetkému nasadili zmienky o údajnom "elektrickom blowbacku", pri ktorom som si nevdojak spomenul na marujácku sériu Electric BlowBack, ktorá bola vlastne predchodcom Boys zbraní - airsoftových replík, s nízkou úsťovou rýchlosťou, určených na detské hry, čerpajúcich energiu z tužkových bateriek a disponujúcim blowbackom vrčiaceho transformera na zotrvačník. Celková energia pod 0,1 Joule hovorí snáď za všetko. Poučiac sa z niacerých podbných fám a unáhlených záverov, som nechal veci voľný priebeh a radšej som počkal, až kým prvá Automatic Electric Pistol (AEP) nedorazila na Slovensko a nespočinula v mojich rukách.

PRVÉ DOJMY

Tuším sa stalo zvykom mojich recnezií, že sa vždy v rámci hesla OBAL PREDÁVA, pozastavím najprv pri obale. A že sa u Tokyo Marui bolo zatiaľ vždy u čoho pozastaviť, to je fakt. V prípade prvej automatickej elektrickej lastovičky som ale dostal tvrdú facku hneď "medzi dverami". U Glocka 18C niet naozaj o čo stáť. Čierna krabica s jemnými výťahmi technologických výkresov na pozadí a rezom malou elektrikou na popredí ma nijako nezaujala. Ďalším kultúrnym šokom pre našinca je, že z odstavca textu na vrchnej strane krabice si prečíta akurát FULL - SEMI AUTO GLOCK 18C, Hop-Up VERSION a potom už len útržky ako: fixed..., 15.., 18..., 50m..., 1..., BOX..., PAT.P... a 18... Hovorím si, začína to pekne...

Po otvorení krabice na mňa vykukla malinká 7,2V 200mAh baterôčka, akási mininabíjačka, paklík BB-čiek - všetko pekne zabalené v papierovom bloku a samotná zbraň s tyčkou na čistenie hlavne. Hneď prvotným problémom by bola nabíjačka, nakoľko nie je prispôsobená stredoeurópskym štandardom a normám. Hovorím/píšem zámerne, že BY BOLA... Našťastie totiž dovozca bude automaticky nabíajciu dock-stanicu pre baterku prerábať na štandardné nabíjacie konektory, známe z AEG. (pozn. AirsoftGuns.cz - náš obchod bude ke zbrani dodávat nabíječku Ansmann AC48, kterou bude možné v našich podmínkách použít na nabíjení akumulátorů do AEP i AEG zbraní.)



Potiaľto ma ešte držali prvotné rozpaky a neistota, keď som ale elektrickú osemnástku vybral z krabice, poriadne poobzeral a poťažkal, bola všetka neistota preč. V prvých teplých lúčoch zrejme už jarného slnka sa Glock vynímal ako skutočný "majsterštyk", dovedený až na hranicu možností, krásny vo svojej jednoduchosti, dokonalý svojou samozrejmosťou a prirodzenosťou bol živým dôkazom technického majstrovstva ľudí z Tokyo Marui. Čisté tvary jemne pieskovaného tela zbrane, verne znázornené hrubé zdrsnenie strienok rukoväte, dvojitá bezpečnostná spúšť, kovový štítok s výrobným číslom, rám vo verzii "railed frame" pre montáž taktického príslušenstva, či prekrásna imitácia matného porvchu záveru skutočného Glocku, vrátane originálnych popiskov na tele záveru robia osemnástku neodolateľnou. Rovnako dobrý dojem zanecháva táto novinka v ruke - takmer na gram presná váha realnej predlohy - 678g - je viac než presvedčivá zrejme aj preto, že u oboch zbraní - reálnej i airsoftovej sa váha sústredí najmä v rukoväti: dvojradový zásobník u reálnej zbrane, zásobník a motor u airsoftovej, a tiež v prednej časti zbrane: hlaveň, vodiaca tyčka so spružinou v reále, minibatéria u marujáckej kópie.

Keďže sa jedná o semi a fullauto zbraň, nechýba ani prepínač módu streľby, pre mňa ľaváka, bohužiaľ iba na ľavej strane záveru. O tom, že na bezpečnosť svojich výrobkov si japonci dávajú pozor svedčí aj malá bloková poistka spúšte, ukrytá na pravej strane pištole v podobe maličkej páčky, na originálnej zbrani, či plynových Glock 26 a 26 Advance slúžiacej k rozborke. U manuálneho Glocka 17 táto páčka rovnako slúži ako bloková poistka, je však obojstranná, u 18C je ľavá strana pevná.



POHĽAD POD KAPOTU

Rozborka malej elektriky je veľmi jednoduchá - po zatlačení kovovej pätky v zadnej časti záveru sa záver nadvihne a jednoducho zloží. Vo vnútri okrem pekne a spoľahlivo zakrytovaného minimechaboxu je vidieť koliesko regulátora Hop-u, hlaveň so zárezami, typickými pre Glock 18C a pod hlavňou sa nachádza "kolíska" pre uloženie batérie. Zámerne som použil výraz KOLÍSKA, pretože návrhári vyriešili spôsob pripájania a vyberania batérie geniálne a jednoducho - ako pri vkladaní a vyberaní dieťaťa z kolísky. Z pravej strany sa batéria podľa naznačenej šípky jednoducho vloží pod hlaveň a pri vyberaní stačí len zospodu podvihnúť baterku malou páčkou. Triviálne a pritom efektívne. Po založení baterky opäť záver nasadíme takpovediac "spätným chodom" - prednú časť oprieť na hlaveň, pomaly zatlačíme, aby všetko sadlo kam má a na koniec dotlačíme zadok záveru, až kým kovová pätka s kliknutím nezapadne na svoje miesto.

Pokiaľ ste predchádzajúci odstavec čítali pozorne, zrejme vám došlo, že záver elektrického Glocka je pevný - zbraň nie je možné (a ani potrebné, ako u AEG) natiahnuť a logicky teda nie je vybavená ani systémom BlowBack - teda spätným chodom záveru. Ako zúrivý zástanca plynoviek, blowbacku a čo najväčšieho realizmu pri streľbe by som asi mal povedať niečo úplne iné, ale ja vravím CHVALABOHU. Myslím, že táto zbraň má iné prednosti a ďalší rádoby elektrický BlowBack by som už po skúsenostiach s už spomínanými detskými pištoľkami od TM prežiť nemusel (kto by náhodou túžil po osemnástke s elektrickým blowbackom, Marui ju vyrába v spomínajej sérii Electric BlowBack).



STREĽBA

Keď som sa pribral k plneniu pištole BB-čkami trochu ma zarazilo malé čudo, ktoré vyliezlo z rukoväte po stlačení záchytu zásobníka. Šírka cca 2,1 cm približne zodpovedá klasickým dvojradovým zásobníkom manuálnych a plynových pištolí, rovnako aj výška - takmer 13cm. Divný je ten tretí rozmer - hrúbka, ktorá nepresahuje 1 cm! To je samozrejme daň miniatúrnemu motoru, prevodom a mechaboxu, ktoré sa japoncom neuveriteľne podarilo vtesnať do malého priestoru v tele zbrane. Falošná pätka zásobníka na spodku rukoväte je vlastne krytkou motora a pod samolepkou s logom GLOCK sa nachádza šraubička na doťahovanie motora, známa z AEG.

Aj napriek malému rozmeru sa do zásobníka vojde 30 ks 6mm BB (!) a svojou celokovovou konštrukciou pôsobí robustne a pridáva na váhe pištole. Z prvotných nákresov som mal zlý pocit, že funkciu zásobníka bude plniť malá jednoradová plastová trubička, ako na starších prevedeniach manuálnych zbraní, alebo non-BlowBack plynovkách. Takže ďalšie pozitívum. Plnenie zásobníka je jednoduché, aj keď dvom istiacim zúbkom na hrdle zásobníka treba prísť na kobylku, aby sa BB-čka nepoškriabali a nerobili šarapatu v hlavni. Klasický QuickLoader pre tlačné zásobníky ide použiť len veľmi ťažko, nie je to však nemožné. Možno Marui vydajú aj nejaký špeciálny nadstavec pre túto šikovnú pomôcku, podbne ako na pištoľové zásobníky pre plynovky.



Po naplnení BB-čkami stačí zásobník zaraziť, odistiť blokovú poistku spúšte, zvoliť jednu z dvoch polôch prepínača streľby a stlačiť spúšť. Samotná streľba z Glocka nebla pre mňa žiadným obrovským zážitkom, ale rozhodne nebola ani sklamaním. Pri Semi-auto móde je ale spúšť neúmerne dlhá a čas výstrelu sa predlžuje. Opakovaná streľba samotnými ranami je tak v porovnaní s blowbackovými pištoľami podstatne pomalšia. Úplne iné kafe je streľba dávkou - nie je totiž tak šialene rýchla ako u fullauto BlowBack zbraní, kedy jedno stlačenie spúšte môže znamenať vypálenie polovice alebo aj celej kapacity zásobníka. Je možné bez problémov udržať streľbu krátkymi dávkami, po tri-štyri gule, pričom kadencia elektrického Glocka je trochu nižšia ako u AEG - tridsaťranový zásboník sa vyprázdni jedným, tri až triapolsekundovým stlačením spúšte.

Pri spomienke na legendy a bájky predchádzajúce prvú AEP - najmä tie o dostrele a energii strely som sa hneď pustil do meraní. A výsledky vôbec neboli zlé - 214, 214 a 216 FPS (cca 66 m/s) s TM 0.20g BB a 184, 186, 184 FPS (cca 57 m/s) s TM 0,25g. Rozhodne je to o niečo menej, ako štandadrná AEG v základe (cca 250-270 FPS s 0,20g a 240-250 FPS s 0.25g), ale na rovinu - kto by potreboval u krátkej zbrane určenej najmä na CQB vyššie FPS ako tých 300 a ktorý optimista by chcel použiť krátku zbraň, byť aj s vysokým FPS, na dlhšie vzdialenosti? Takže s ohľadom na fullauto prepínač je úsťová rýchlosť "tak akurát".



Podobne ako s nadsadenými informáciami o energii, je to aj s dostrelom. To mi bolo jasné už od začiatku. Ľudia sa radi nechajú klamať pokiaľ sa jedná o výkon ich zbraní. Každý predsa vie, že tá jeho nesie "vpohode aspoň takých päťdesiat metrov". Postavme sa ale pravde zoči-voči a zrazu zistíme, že s elektrikou v základe (vlastné skúsenosti mám s AK-47 Beta SpecNaz a SIG 552 SEALS) sa dá efektívne zasiahnuť nepriateľa na 30 m, na väčšiu vzdialenosť len balistikou, spŕškou gulí a notnou dávkou šťastia. Upgradnutá elektrika je na tom o čosi lepšie - 45 - 50 m, plynová ostreľovacia puška aj cez 50 m (pre AEG optimistov treba ale upozorniť, že cez 50 m s ťažkými 0.32g, 0.36g a 0.43g BB, s ktorými by si pri použití v AEG zrejme len "ošťali topánky"). Takže pokiaľ sa dohodneme, že effective range (za effective range považujme vzdialenosť, na ktorú dokážem trafiť cieľ napriamo, bez balistiky a projektil na cieli bude mať ešte toľko energie, aby ju cieľ zacítil, príp. aspoň počul) pre AEP je 25 - 30 m, myslím, že je to fér. V kombinácii s fullauto módom sa pravdepodobnosť zásahu zvyšuje, pretože strelec môže mierenie korigovať podľa legendárneho "bieleho hada". Treba mať na mysli ale obmedzenú kapacitu zásobníka :)

Apropó - mierenie. Mierenie s novým Glockom je veľmi pohodlné a presné aj bez vlastných úprav - mieridlá sú totiž už od výroby opatrené vpredu bielou bodkou a vzadu hranatým "U". Pre čo najvyššiu presnosť je potrebné ale trochu sa pohrať s nastavením Hop-Upu, v základe (koliesko Hopu na úplnej nule) totiž majú gule balistickú výraznejšiu krivku už po krátkej vzdialenosti. Podľa spôsobu hry je dobré zvoliť aj gramáž streliva - AEP Glock má potenciál ako na 0.20g, tak na 0.25g, tie ľahšie budú lietať ďalej, ale s menším účinkom na cieli, kdežto ťažšie "padnú" skôr, ale na kratšiu vzdialenosť Váš cieľ zásah patrične pocíti. Presnosť malej elektriky je vzhľadom na použitie a predpokladané vzdialenosti výborná. Nezaznamenal som žiaden problém so zásahmi cieľov, či už streľbou jednotlivými ranami, alebo dávkou. Tiež som nemal problém s rozhadzovaním striel pri streľbe dávkou, pohyb motora nie je pri streľbe takmer vôbec cítiť.

IN DA ACTION

Krst ohňom zažil nový Glock na akcii 1-st AirSoft Team Brezno RedStar Brotherhood na bitúnku, kde som ho použil ako sekundárnu zbraň ku ostreľovačke VSR-10 GSpec. Elektrická pištoľ sa osvedčila v maximálnej možnej miere, bola neoceniteľná v záškodníckych akciách v tmavých chodbách spustnutého komplexu, efektívne som ju použil na rýchlo sa pohybujúce ciele mimo budovy, ako aj pri intuitívnej streľbe v zlomových situáciách. Malá baterka aj v chladnejšom prostredí nesklamala a "odumrela" až pri záverečných testoch na druhý deň. Keďže bola testovaná v bojových podmienkach, je ťažké presne určiť výdrž malého akumulátora, približné číslo je desať zásobníkov, teda okolo tristo BB, čo je na tak malinkú baterku slušné číslo.



FINAL COUNTDOWN

Určite napadne niekoho otázka, ako to bude s doplnkami a upgradovateľnosťou. Samého ma zaujíma, koľko budú stáť náhradné zásobníky, prípadne náhradná baterka, ktoré - pokiaľ budú na rozumnej úrovni, ešte viac zvýšia atraktivitu tejto novinky. Od zástupcu firmy Akčné Športy, ktorá je najväčším dovozcom airsoftových zbraní a príslušenstva na Slovensku, som sa dozvedel, že uz zanedlho budú k dispozícii taktické doplnky pre pištole, najmä taktické svetlo v "U" montáži za rozumnú cenu by bolo zaujímavé. Možné upgrady nevidím moc ružovo, vzhľadom na veľkosť zbrane, či použitú baterku. Navyše ostreľovacia pištoľ z toho zrejme aj tak nebude :).

Môj verdikt je ale jednoznačný - GLOCK 18C AEP je výborná zbraň, či ju použije niekto ako svojú prvú airsoftovú primárku, alebo ako sekundárku, vždy si automatický Glock nájde uplatnenie. Keby som mal hodnotiť systémom X/10, dostane toto šikovné a krásne AEP DOBRÝCH a ZASLÚŽENÝCH 8/10 (na fullauto je 30 rán relatívne málo, aj keď verím, že veľkokapacitný dlhý zásobník, známy napr. z filmu Matrix, nenechá na seba dlho čakať; výdrž baterky je na primárnu zbraň tiež trochu malá) a pri dobre cene tak definitívne zaplní medzeru medzi manuálmi, plynovkami a AEG. Nemožno nič iné, než vrelo doporučiť!



Technické parametre:

názov: Glock 18C
typ: automatic electric pistol (AEP)
výrobca: Tokyo Marui, Japonsko
dĺžka: 201 mm
váha: 678 g
Hop-Up: áno, nastaviteľný
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: semi, fullauto
kapacita zásobníka: 30BB
voliteľné doplnky: náhradný zásobník, náhradná baterka, taktické svetlo
výrobca originálu: GLOCK Ges.m.b.H., Austria

UPIR

Poznámka: zbraň na recenziu zapožičal MUNIČÁK Bratislava, ďalšie fotografie GLOCK 18C AEP nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA nastránke 1-st AirSoft Team Brezno zde.


Komentáre

16.02.2005 ...

PropertYPropertY
Presne tak- pokud si mam nejaky clanek takoveho rozsahu precist tak bych ho radsi v cestine. Nic proti slovenstine, preci jen je to dalo by se rici "bratrsky" jazyk, ale cestina je cestina :).

16.02.2005 re: prekladani slovenstiny

HarkonHarkon
nejde o to ze by to snad neslo "prelozit" nebo ze bych tomu nerozumel, ale musim rict, ze vcera vecet me tak dlouhej clanej a jeste ve slovenstine taky odradil.

16.02.2005 Prekladani slovenstiny

UPIRUPIR
Docela smutny panove, nemyslite? Zajimavy je, ze na Slovensku nema temer nikdo problem cist clanky v cestine, koukat na cesky filmy / filmy s ceskym dabingem. Cim to asi bude? Ja osobne nemam problem napsat clanek v cestine, dokonce to obcas musim udelat, ale netyka se to airsoftu. Proc ale? Vono nebude vubec spatny, kdyz si i vy zapamatujete, ze 'TAVA' znamena velbloud a 'CENCUL' je rampouch :) A co takhle si zkusit takovou typicky slovenskou vetu: "Ľaľaho papľuha ogrcal mi krpce"?

16.02.2005 2 Cumelda:X

UPIRUPIR
No je to tak, tiez by som GBB za AEP nevymenil. Ale akonahle klesne teplota hlbsie k nule, ostavaju GBB doma a chytaju prach vo vitrine :) Vtedy pride AEP vhod a este ako!!!

16.02.2005 ...

PropertYPropertY
Osobne slovenstinu taky nejak moc nemusim- ne ze by byl problem to "prekladat" ale nekdy na to proste neni nalada.

15.02.2005

EbolaEbola
buhehe,překládat slovenčinu...

15.02.2005

bugfootbugfoot
hmmm pro mě celkem nezajímavej článek, ale bejt v češtině tak bych ho i přečetl..... nic proti slovákům nemám, ale teď nemám náladu to študovat a překládat.

15.02.2005 plynovka je plynovka

Cmelda:X:Cmelda:X:
Plynovka(blowback) je prostě klasika. Havně je to nejlepší napodobenina reálný střelby a ten pocit ze střelby to za ten plyn stojí.JE to krása když to kope :)) Tohle je AEP je trochu "lepší hračka" .

Novinky a zľavy emailom