SAS
30. 11. 2004Špeciálna jednotka SAS je známa po celom svete, je to elita. Každý o ňu niekedy niečo počul, ale asi ju nepozná zblízka. Tak sa na ňu poďme pozrieť...
HISTÓRIA
SAS vznikla počas 2. svetovej vojny na podnet Davida Stirlinga, príslušníka Commando Corps. Bola potreba špeciálna jednotka, pretože pri konvenčnom spôsobe boja vnikalo príliš veľa strát. Názov SAS - Special Air Service slúžil na utajenie jednotky. SAS pracovali po malých skupinkách a ich hlavnou úlohou bolo ničiť nemecká a talianska lietadla na letiskách v Afrike. Prvý úspech dosiahli SAS v decembri roku 1941, kedy na dvoch letiskách zničili 61 lietadiel. Počas svojich operácií zničili jednotky SAS viac lietadiel než ich bolo zostrelené.
David Stirling bol v roku 1943 nemci zajatý a zvyšok vojny prežil v zajatí na zámku Colditz. Našťastie pre neho, sa Nemci nikdy nedozvedeli jeho totožnosť a tak prežil. Hitler totiž označil všetkých príslušníkov SAS ako zvlášť nebezpečné a nechával je okamžite popraviť. Po skončení vojny bola jednotka rozpustená.
Čoskoro po vojne sa ale pre SAS našlo uplatnenie. Zapojili sa do konfliktov na ďalekom východe, boli vyslaní do Ománu, kde v pamätnej bitke o ománsky Mirbat zvíťazilo 10 vojakov SAS s niekoľkými tamojšími pomocníkmi nad 250 partizánmi. Po Ománu nasledovali akcie v Adene a Borneu.
SAS tiež čím ďalej tým viac nachádza uplatnenie v boji proti terorizmu. Boli nasadení proti Írskej republikánskej armáde (IRA) a Írskej národnej oslobodzovacej armáde (inlay). V roku 1982 začína vojna o Falklandy, do ktorej bol okamžite nasadený 22. pluk SAS. Vojaci prenikli na ostrovy, vybudovali tu pozorovateľne, sledovali presuny nepriateľa a navádzali naň lietadla.
Ďalšie pomerne známy kúsok SAS je "hon na Scud". Pochádza z Vojny v zálive, kedy hliadky SAS ničili spomínané rakety alebo privolali letectvo na ich likvidáciu. Po 12 dňoch operácie, už nevzlietol ani jeden.
Znak SAS: okřídlený meč Excaliber a stuha s nápisem Who Dares Wins (odvážný vítězí) |
SÚČASNOSŤ
V súčasnej dobe je SAS rozdelené na jednotky A, B, D a G, respektíve na jednotky horskú, výsadkárskej, jazdné a námorné.
Primárne každý vojak prechádza výsadkářským výcvikom, ale má krížovú špecializáciu, tzn. že môže zastať špecializáciu aj za iného člena tímu. Jednotky SAS majú hlavné zameranie na prieskum za nepriateľskými líniami, kde vykonáva okrem prieskumu ešte sabotáže a útoky na strategické ciele.
VÝBEROVÉ KONANIE
Výberové konanie je považované za jedno z najtvrdších (uvádza sa asi 10% úspešnosť). Podmienkou pre začatie prijímacieho konania je, že uchádzač (nie uchádzačka) slúžia v britskej armáde minimálne 2 roky. Samotné výberové konanie sa koná v Hereforde, kde leží Strirling lines - domovská kasárne SAS. Výberové konanie sa začína dvakrát do roka v zimnom a letnom období a má 6 častí:
1. Beh v skupine - spolu so skupinou beháte. Na sebe máte štandardné poľné rovnošatu britskej armády a štandardné kanady. Najprv bez batohu, potom s batohom a postupne sa do batohu pridávajú kilá navyše.
2. Beh samostatný, orientačné - sami sa pohybujete niekoľko dní (stále aj s batohom + navyše dostanete pušku, ale bez popruhu), vo dne aj v noci a to zásadne mimo cesty. Táto časť je veľmi vyčerpávajúce. Niekoľko dní nespíte, cítite bolesť nôh a ramien, pľuzgiere atď. Vrcholom tejto časti je "Fan dance" (tanec na Fanu). Vybehnete si Fan, najvyšší kopec (alebo skôr hora) vo výcvikovej oblasti.
3. Výcvik sa zbraní - to je vlastne aj tak trochu zaujímavosťou SAS, vojaci sa učia zaobchádzať s veľkým množstvom zbraní a to ako vlastných, tak i protivníkov (alebo i potenciálnych protivníkov).
4. Výcvik v džungli - na mesiac strčí celú skupinu uchádzačov do džungle. Tu sa cvičí hlavne spolupráca a spolužitie s prírodou. Čerstvé jedlo sa tu dostáva len raz týždenne, ostatné dni sa živíte z konzerv a z toho čo les dá.
5. Výcvik prežitia - inštruktori vojakov naučia všetko o prežitie, ale tiež si to na nich vyskúšajú. Rôzne sa musia skrývať a pritom hľadať rôzne kontrolné stanovište. Živí sa tým čo si sami nájdu alebo ulovia.
6. Výsadkársky kurz - nakoniec si všetci (okrem tých čo sú od výsadkárov) prejdú výsadkářským kurzom.
Ak uchádzač prejde týmto náročným výcvikom a dostane svoj pieskovo sivý baret, neznamená to, že u SAS už automaticky zostáva navždy. Bude síce priradený k nejakej jednotke SAS, ale môžu ho kedykoľvek zase vrátiť späť k obyčajnému útvaru.
PROTITERORISTICKÝ BOJ
SAS sa bezpochyby radí na popredné priečky medzi jednotkami na záchranu rukojemníkov a elimináciu teroristov. Majú totiž veľké skúsenosti, pretože už začiatkom 60. rokov boli nasadení na potlačenie povstania v Adene. Potom dlho pôsobili v Írsku. Tak si SAS nacvičili rôzne spôsoby boja proti terorizmu. Od SAS sa učia mnoho špeciálnych jednotiek z celého sveta. Veď taktiku štvorčlenných tímov, ktorú teraz používa väčšina špeciálnych jednotiek zaviedla taky SAS.
K výcviku slúži objekt zvaný "Killing House", tu sa cvičí a pilujú rýchle vpády do miestností, rýchle zlaňovanie, celková súhra tímu atď. Nesmieme však zabudnúť, že určitú úlohu hrá aj špičkové vybavenie. Sem patrí všetko od najdômyselnejších zbraní a trhavín, až po najjednoduchšie nástroje, ako sú napríklad kliešte. tak začneme...
VÝSTROJ
Pre maximálnu ochranu členov jednotky sa používa nehorľavých (Nomex) a veľmi odolných (kevlar) materiálov.
Kombinéza - základ tvorí nehorľavá kombinéza, ktorej súčasťou je aj kapucňa, ktorá slúži na pretiahnutie cez plynovú masku a vystuženie na kolenách a lakťoch (kevlarové vložky).
Rukavice - ruky chráni špeciálna nehorľavé nomexové rukavice.
Kevlarová vesta - ďalší nevyhnutnou súčasťou je kevlarová vesta s keramickými výstužami. Chráni nielen proti štandardnému strelive, ale aj proti takmer všetkým typom vysokorýchlostného a priebojného streliva. K veste možno prirobiť aj panel k ochrane rozkroku.
Taktická vesta - cez protistřepinové vesty sa používa ešte taktická vesta k lepšiemu uloženie ďalšieho vybavenia.
Kapucňa - ako ochrana hlavy sa používa nomexová kapucne, ktorá je priamo v kombinéze. Teraz ale kapucňa ustupujú kevlarovým helmám, pretože na rozdiel od kapucne helma ochránia aj proti črepinám.
Helma - miesto kapucňa sa používa kevlarová prilba. Je špeciálne tvarovaná, aby sa dala použiť spoločne s handsfree a protiplynovú maskou.
Ochranná maska - na zásahoch sa používajú ochranné masky, chráni proti plynu a dymu. Väčšinou sa tiež používajú čierne šošovky, ktoré chránia pred zábleskom (oslepujúci Výbuška). Nosia sa v kombinácii s kapucňou alebo helmou.
Púzdra - na uloženie zásobníkov pre MP5 sa používajú puzdrá na stehno, zmestia sa do nich tri 30 tich rannej zásobníky. Pre zásobníky do pištole sa používajú puzdra na stehno a na zápästí - kvôli ľahkej prístupnosti.
VÝZBROJ
Jednotky SAS si vyberajú len zbrane a nástroje na ktoré sa môžu vždy spoľahnúť. Pri akcie musí všetko fungovať na prvýkrát. Opak by mohol znamenať neúspech celej akcie.
Samopal MP5 a MP5SD je základný zbraňou protiteroristických jednotiek, vrátane SAS. Jeho výhoda oproti iným samopalom je, že strieľa z uzavretého záveru s valčekmi. V praxi to znamená, že záver je po natiahnutí v prednej polohe a uzamknutý. Po stlačení spúšte sa už len uvoľní kladivko a nasleduje výstrel. Ťažisko samopalu sa nijako nepresúva a preto je streľba veľmi presná. Mnoho ostatných samopalov strieľa s otvoreným záverom, tzn. stlačíte spúšť, záver sa posunie vpred, náboj sa zasunie do komory, výstrel. Tým sa ale posunie ťažisko zbrane a zásah ide veľa často mimo cieľa.
Podľa potrieb je samopal MP5 opatrený laserovým zameriavačom alebo napríklad svietidlom. Podobne sa pred akciou rozhoduje, či použiť štandardnú verziu bez tlmiča (séria A, úsťová rýchlosť 400 m/s) alebo s tlmičom (rada SD, úsťová rýchlosť 285 m/s). Pre skryté operácie sa používa samopal MP5K, ten nemá pažbu a je dlhý len 32 cm.
Pištoľ Browning High Power - záložná zbraň je pištoľ Browning High Power kalibru 9 mm. V armáde sa používa od roku 1935 a v súčasnosti sa používa model Mark3.
P90 - celkom nová je zbraň P90 (Projekt 90), vyznačuje sa malými rozmermi, veľkou silou (prestrelí nepriestrelnú vestu) a zásobníkom na päťdesiat nábojov.
M733 Commando - Colt Commando je najmenší verzia pušky M16A2. Veľkosťou je vhodná aj na boj v budovách, umožňuje rýchle zacielenie a streľba s ňou je veľmi presná.
Remington 870 - táto pumpovací brokovnice je široko používaná, zvlášť potom k vylamovanie dverových závesov.
Ďalšie vybavenie - používajú sa rôzne trhaviny, výbušky (osvetľujúce, ohlušujúci) a SK plyny (slzné). Nechýba tu však ani jednoduché nástroje ako nože, štiepacie kliešte, páčidlá, sekery, diamanty na sklo, rebríky, kladivá atď.
F. Petráš
Komentáre
Pridávať komentáre môžu iba prihlásení používatelia. Prihlásiť sa
27.01.2008 SAS
25.01.2006
12.12.2005 SAS
25.02.2005 Bravo 0-0
13.01.2005 4 Blackhunter
10.01.2005 pozn
29.12.2004 klid
27.12.2004 4 er skaarj