Kolimátor - viac ako užitočný pomocník pre streľbu

30. 03. 2006

Nikdy som sa s týmto pojmom (vedome) nestretol, až v airsoftu. Pritom sa jedná o celkom praktický doplnok k takmer akékoľvek zbrani, však občas sa mi zdá, že jeho úžitok ich inými hráčmi stále podceňovaný ...

img

Keď som si kupoval svoju prvú zbraň (dlhý manuál) z druhej ruky a čítal som v inzeráte, že cena je vrátane kolimátora, tak som sa domnieval, že sa jedná len o akési "módne príslušenstvo" k zbrani, aby vyzerala viac "akčnejšie".

Na prvý pohľad to tak naozaj je. Je pravda, že som si pod pojmom kolimátor predstavoval skôr prídavnú baterku alebo laser (kľudne sa mi smejte, dnes sa tomu už tiež smejem, ale zas tak ďaleko od pravdy som nebol :-), takže ma "taký to sklíčko" málinko zaskočilo. K tomu sa pridalo sklamanie, že predávajúci majiteľ musel zložiť z pušky zadnej mieritko, aby bolo do kolimátora vidieť a následne sa tak drobné vec ako zadné mieritko stratilo.


Mierenie skrz kolimátor

Po prvých pár desiatkach výstrelov som zistil, že kolimátor vôbec nie je na škodu. Pamätám si ešte na streľbu zo vzduchovky, kde sa prejavovala má akási zraková demencie, kedy som nebol schopný neustále sledovať mušku, aby bola zarovnaná a cieľ. Má oneskorenie medzi ostrením na blízko a diaľku bola jednoducho príliš veľká a nechcel by som sa vtedy vidieť pri streľbe na pohybujúce sa terč.

Kolimátor úplne nečakane tento môj (a nielen môj) handicap odstránil a odvtedy naň nedám dopustiť. A v čom spočíva jeho čaro? Je to až diabolsky jednoduché. V kolimátora je zdroj svetla (dióda), ktorá je namierená proti špeciálny šošovke. Farbu diódy si moc voliť nemôžete. Na trhu som videl snáď len červenú, zelenú a modrú. Žiadny vplyv to ale na streľbu nemá. Snáď len keď mierite na cieľ, ktorý má rovnakú farbu ako svetlo diódy, tak sa vám môže strácať.

Sklíčka sú mierne tmavo sfarbená s antireflexnou úpravou, kvôli nežiaducemu odrazu svetla, ktoré by vás ako strelca mohlo v úkryte prezradiť. Pretože zdrojom je iba bodové svetlo a priemer kolimátora je naschvál dostatočne malý, aby ste do neho nemohli vidieť oboma očami, stráca sa plastický vnem zdroja svetla (ale plastický vnem okolia je zachovaný!) A odraz sa javí ako v nekonečne.


Asi najlacnejší variant pre manuály - Gamo Direct Point

Ak hýbem hlavou, tak sa bodka pohybuje po sklíčku, takzvane kolimuje. Ako je známe uhol dopadu = uhol odrazu a kým sa nepozriete dostatočne vedľa, tak bodku uvidíte neustále na cieli.

Pre správnu funkciu je potrebné kolimátor pred "ostrou streľbou" takzvane nastreliť. Tento termín vyvoláva potutelný úsmev a je často nástrojom vtipov na nováčikov, ktorým je porazené, nech si požičia kamarátov zbraň a pošle z neho pár gulí priamo do sklíčka. Dúfam, že väčšina začínajúcich hráčov airsoftu je dostatočne inteligentný a nenechá sa takto rozhodiť. V skutočnosti je tým myslené, že zamierite kolimátorom na nejaký cieľ a vystrelíte. Keď budete sledovať dráhu guličky, tak vám musí ísť "vnútri" červené bodky. Ak tomu tak nie je, tak musíte pomocou dvoch nastaviteľných skrutiek nastaviť polohu bodky a takto pokračujete, kým nebudete s výsledkom spokojní. Samozrejme, že v airsoftu nemožno počítať s nejakou prehnanou presnosťou, veď koľkokrát sa stane, že každá piata gulička letí úplne niekam inam. Je na každom nás, ako máme silné nervy a presné oko :-)

Základné druhy kolimátorov sú dva - otvorený (napríklad OKO, ktorý používa naše URNA) a tubusový (uzavretý, kde je asi najznámejším zástupcom americký Aimpoint), ale obaja fungujú na rovnakom princípe. Zaujímavou skutočnosťou je, že armádne jednotky používajú skôr tubusové a policajné jednotky otvorené, čo nahráva úvahe, že nejaké výhody v rôznych prostrediach musia mať. Mojím odhadom je, že tubusové sa viac hodí do prírody a všade tam, kde hrozí zanesenie špiny. Z tohto dôvodu sú tiež tubusové kolimátory často vybavené odklápacími krytkami, ktoré zabezpečia ochranu šošoviek.


Tubusový kolimátor AimPoint

Naproti tomu do otvoreného kolimátora sa všetky nečistoty len hrnú a nie je od veci ho občas oprášiť. Cena otvorených kolimátorov je však v priemere nižšie ako u tubusov.

Upevnenie na zbraň sa robí najčastejšie pomocou montážnych krúžkov a montážou na nejakú tú lištu, ktorú práve na zbrani máte. Väčšina predajcov vám ochotne poradia, aké máte možnosti pripevnenia vami vybraného kolimátora práve na vašu zbraň. Výnimkou sú niektoré lacnejšie kolimátory, ktoré sa hodia len na obmedzený okruh zbraní a upevnenie nie je práve najspoľahlivejšie. Asi najznámejším z tejto skupiny je kolimátor Gamo DirectPoint, ktorý sa montuje prevažne na manuály za také titernej výbežky - stačí trocha neopatrnosti a šesť stoviek vám leží niekde v lese.

S upevnením súvisí jeden celkom dôležitý atribút a tým je výška kolimátora na zbrani, respektíve rozdiel medzi osou hlavne, osou kolimátora a osou oka v najpohodlnejšej pozícii pri mierení. Predávajú sa vysoké aj nízke montáže a je len na vašom výbere, ktorú zvolíte a ktorá vám bude vyhovovať. Vždy uprednostňujte pohodlie streľby, aby ste sa nemuseli pri streľby krčiť, alebo aby ste si nevyťahovali krk.


Tuzemský otvorený kolimátor Oko

Všeobecne sa najviac používajú vysoké montáže, ak zbraň nemá nejakú prepravnú rukoväť, ako napr. M16ky. U niektorých zbraní typu M16 ide však táto rukoväť odmontovať a pod ňou je RIS lišta, presne robená na vysokú montáž. Často sa tiež zmieňuje problém, že kolimátora prekáža nejaká časť zbrane ako je pôvodný muška, RIS box na baterku atď. Všeobecne platí, že pre mierenie táto prekážka nevadí, ale je dôležité si uvedomiť, že čiastočne prichádzate o jednu z výhod kolimátora a to plastickej pozorovanie cieľa (pozri. nižšie), nehľadiac na to, že niektoré labilnejší povahy môžu tieto prekážky naozaj vytáčať :-)

Zásadnou výhodou oproti mechanickým mířidlům je, že cieľ sledujete oboma očami. Tento fakt ovplyvňuje niekoľko optických zákonov, ktoré hovoria väčšinou v prospech strelca. Najprv tým, že nemusíte zatvárať jedno oko ušetríte nejaký ten zlomok sekundy a čas beží v boji prekvapivo rýchlo. Ďalšie a asi najväčšou výhodou je, že sledujete cieľ z dvoch horizontálne umiestnených bodov (očí), takže obraz získava plastickosť a preto sa oveľa lepšie odhaduje vzdialenosť a všeobecne vidíte lepšie (rozoznáte nepriateľa alebo prípadné prekážky v streľbe ...). Tiež neprichádzate o vymoženosť menom periférne videnie, takže vás nepriateľ nemôže len tak ľahko prekvapiť z boku. Ďalej je tu otázka bezpečnosti pri streľbe za pohybu - vidíte "periférne" kam šliapete a kam prípadne slitna.


Holografický kolimátor EOTech

Vďaka odrazu bodky na sklíčku vo zdanlivom nekonečnu ju máte stále dostatočne ostrú, nech mierite 10 m alebo 50 m pred seba, takže oči zaostríte iba na cieľ a pálite. U starších osôb a u mňa sa práve prejavuje zhoršená schopnosť akomodácie očnej šošovky - tu tento problém odpadá. Veľkou výhodou je tiež mierenie v tme, kedy mechanické mieridlá majú často práve tmavú farbu (ak si ich nejako neupravíte) a pri streľbe je nenájdete, takže musíte páliť od boku, alebo "mieriť hlavné". Jasne svietiace bodku kolimátora uvidíte aj v tej najväčšej tme.

Stretol som sa aj s pár negatívnymi vlastnosťami, rovnako ako u každej veci. Práve pri mierení v tme vás okamžite prezradí svietiaca dióda, takže nepriateľ vie, kde približne máte hlavu a vie kam má páliť. Navyše intenzívne žiariaci bod vášho kolimátora je v noci dosť nepríjemný a čiastočne znižuje efekt "nočného videnia", ktoré ľudské oko po určitej dobe vo tme dokáže navodiť. Na druhej strane je potrebné povedať, že kvalitné kolimátory majú možnosť nastaviť intenzitu jasu bodky (7 - 11 úrovní), čo tento problém anuluje. Skoro neviditeľná bodka vo dne, je až dosť veľká v noci. Kto vyskúšal, tak určite vie o čom hovorím.


Ďalší kolimátor AimPoint

Ďalšie negatívum je to, že za ostrého slnka sa môžete prezradiť odrazom "prasiatka" od prednej šošovky. Toto platí najmä u lacnejších modeloch bez antireflexnej úpravy predného sklíčka.

Tiež som sa zaujímal o právnu stránku celého zariadenia. Ako je všetkým známe, tak v SR je zakázané na zbrane montovať rôzne lasery, ktoré teoreticky majú tú istú funkciu ako kolimátory. Ale v našom právnom poriadku sa rozlišuje, či mieriaci zariadenie vysiela dopredu nejaké lúče (svetlo), alebo nie. Vzhľadom na to, že kolimátor nie je primárne určený na zacielenie pomocou priameho svetla, ale len jeho odrazu, nepatrí do kategórie zariadení, ktoré sa nesmie montovať na zbrane.

Zhrnuté a podčiarknuté - kolimátor je skvelá pomôcka, ktorá vám v niektorých horúcich chvíľach boja môže výdatne pomôcť. Uvádza sa, že cvičený strelec pri prechode z mechanických mieridiel na kolimátor dokáže zefektívniť (tým sa má na mysli rýchlosť streľby pri rovnakej presnosti) svoju streľbu až o jednu tretinu. U netrénovaného strelca môže byť efekt až dvakrát vyššia !!! To je myslím jasný dôkaz užitočnosti tejto vecičky, ktorá nie je ani tak drahá, ak nám bude stačiť niektorý z tých lacnejších airsoftových modelov. Originálne kolimátor za desiatky tisíc je totiž pre airsoft celkom veľký komfort.

Nydrleon

Komentáre

30.03.2006

WoxaWoxa
presne jak pise PropertY i se zavrenou predni krytkou se tim miri lip nez dobre a zbavite se moznosti prasatek, prostreleni nebo prozrazeni se diky diode :)

30.03.2006

QuITQuIT
vydareny clanok

30.03.2006 tomu ver

umproforumprofor
Holografický kolimátor EOTech... ten som videl na veletrhu v stánku hecler & koch.. myslím že obsahuje aj nočné videnie.. a nie je tam tečka.. muožete si zvolit krýžik alebo tak.. ale stojí okolo 12000.. maly ho na puške H&K G36C a vypadal dobre..

30.03.2006

PropertYPropertY
jardee: a myslis ze clenove zasahovek neumej strilet - to si zrovna nemyslim... Jedna z velkych, ne-li hlavnich, vyhod kolimatoru je rychlost se kterou zamiris na cil. Nemusis nikde hledat musku ale kouknes a vidis... FELT: pokud jde o rozstreleni kolimatoru, tak se osvedcilo kdyz necham zavrenou predni krytku (jestlize je tam mas :)) - pokud pak koukas obouma ocima, tak tecku vidis uplne stejne, neprijdes o nej a taky mas vetsi prehled kolem sebe (kdyz mas otevreny obe oci)...

30.03.2006

jardeejardee
Mno recenze je to pěkna vskutku dobře spracovaná ale nemužu se ubránit názoru že kolimator je pro ty co neumějí střílet.jednak zkresluje jelikož je větsinou vysoko nad hlavní a když ho ma nekdo zastřelený na 20m tak nikdy nebude pořád střílet na tuto vzdalanost. Nehledě na to že v noci vás kolimator může prozradit. Srádka jsem zastánce staré dobré školy zakladních mířidel.

30.03.2006

HaniskingsHaniskings
Pěkná recenze.Chválím. Sám vlastním kolimoš, sice jenom krátce, ale myslím, že to do budoucna bude skvělá pomůcka. Myslím si že je dobře, že to autor tak pěkně vysvětlil, protože dle mého názoru 60% airsofťáků neví k čemu tohle slouží.

30.03.2006

A.M.A.M.
Kolimátor je dobrá věc,ale není na škodu trénovat střelbu i s pevnejma mířidlama,může se stát že se při boji rozflákne...

30.03.2006

FELTFELT
Jasan,souhlasím kolimátor je sqelá věcička,zjednodušuje míření a většinou jsem zaznamenal zásah napoprvé bez opravy zamíření.Až na to že hned na první akci mi tubusovyho Waltera 35mm,prostřelil sniper zhruba z 25 metrů.Oprava jen ztěží nic se k tomu neprodává a je to komplet lepeny :-(( . Marek

Novinky a zľavy emailom