Recenze CA M15A1 Vietnam version
21. 08. 2009Všetci isto poznáte zbrane z rady M16. Podľa môjho názoru ide o jeden z najznámejších druhov zbrani na svete...
V súčasnosti ju používa americká armáda, ale aj iné armády sveta. Konkrétne používajú zbrane typu M16A2, popr. M16A4. Na celom svete je vyrobených 8 000 000 kusov, ktoré sú používané rozličnými vojenskými jednotkami. Na začiatok Vás trocha zoznámim s radom M16A2/A4 ktoré sú nástupcom zbrane M16A1.
Základné fakty
Zbraň sa začala vyrábať v 80-tych rokoch 20. storočia (M16A2) firmou ARMALITE, no neskôr práva na zbraň získala americká vláda. Je pod označením Colt M16A2 a zbraň má 3 režimy streľby a to SAFE (zaistené), SEMI (jednotlivo), a Burst (tří ranná dávka). Zbraň je vlastne útočná puška ktorú vidíme najčastejšie v rukách US Marines. Zbraň sa od M16a1 líši pár vecami a to: predpažbie je okrúhle „valcové“ na rozdiel od trojuholníkového, kt. má M16A1, ďalej klasická puška M16A1 má režimy streľby SAFE, SEMI, AUTO.
M16A1 |
Ďalej na rúčke na zbrani M16A2 sa dajú nastavovať mieridlá aj na výšku. Pažba je o niečo väčšia, zbraň M16A2 (ďalej už len A2) má ochranný „kváder“ pri vyhadzovacom okienku, aby náhodou nevletela nábojnica strelcovi do oka popr. do hlavy, ďalej na pažbičke (na rukoveti) je aj úchyt na prst, aby nedošlo k „šmýkaniu“ prstov počas streľby (vraj sa lepšie drží, no ja nevidím rozdiel). To sú asi hlavné rozdiely zbrani A2 oproti A1.
M16A1VN |
Zbraň strieľa štandardné náboje ráže 5,56mm čo je označenie pre NATO muníciu. Mieridlá na zbrani sú dvoje, tak ako aj u radu A2, a to: na väčšiu vzdialenosť (50 metrov) – krúžok na mierenie je maličkého priemeru na precíznejšiu streľbu, a na menšiu vzdialenosť (10 metrov) – krúžok na mierenie je na streľbu zblízka t.j. väčšieho priemeru.
M16A2 |
Zbraň váži približne 4kg a je dlhá 1006mm (A2-ka) a M16A1 váži asi 3,6kg a je dlhá 986mm. Úsťová rýchlosť je okolo 945m/s pri M16A1 a pri A2 je to zhruba 975m/s. Účinný dostrel je takých 460m (A1) a pri A2 je to až 550m! Kapacita zásobníka je bežne 30 nábojov, ale existuje aj skrátený zásobník (preslávený najmä vo Viet – Name). Dĺžka hlavne je u obidvoch zbraní v reáli 508mm.
M16A1
Začala sa vyrábať behom vojny vo Viet – Name. Bola (a je stále :) automatická útočná puška, ktorá bola náhradou starej automatickej M14 , popr. inej poloautomatickej zbrane M1 Garand. Zbrane boli už zaostalé keďže boli vyrábaéá ešte počas 2 sv. vojny.
Američania potrebovali niečo nové, vhodnejšie do lesného prostredia, niečo pre radových vojakov. A tak prišli s novým nápadom a ním bola M16A1. Jej vynálezcom sa stal Eugene Stoner, ktorý spočiatku v roku 1954 vynašiel AR-10 neskôr AR-15. M16A1 sa vo Vietname osvedčila ako úspešná a Američania ju používali aj po skončení vojny.
CA M15A1 VN
Prvýkrát som sa o zbrani dozvedel prostredníctvom internetu keďže som hľadal nejakú novú airsoftovú zbraň, ktorú by som kúpil. Samozrejme prvé čo som si všímal boli obrázky a krásne spracovanie veľmi podobné s reálom, páčil sa mi aj skrátený zásobník, ktorý nie je až tak často používaný (aspoň teda ja som sa s ním tak často nestretol), a ktorý je ideálny na plazenie sa a nezavadzia.
Potom so si pozrel parametre zbrane a to úsťovú rýchlosť zbrane čo je v základe asi 100m/s, váhu zbrane čo je približne 3kg, kapacitu zásobníka Hi-Cap skrátený M16 na 190BB, motorček ktorý dáva Classic Army do svojich zbraní High Speed & High Torque, lenže problém bol vo verzii mechaboxu kt. je 2-kový ale zosílený.
Mechabox
Počul som o ňom že nie je najlepší a že jeho velkou tendenciou je praskať a to nie je dobré (tí čo tvrdia že prasnke z ničoho nič tvrdia blbosti, pretože to nie je možné). Zvyčajne praská kvôli preťaženiu určitej časti mechu, väčšinou je to pri záhyboch, ktoré sú zle spravené, pretože nedochádza k rovnomernému rozloženiu síl na záhyb kt. nie je okrúhly, a preto pôsobia trvalé deformačné sily, pod vplyvom ktorých tá časť praská. Väčšinou v zime alebo keď je zle nainštalovaný upgrade popr. vnútornosti nestačia pre ten upgrade. Priznajme si to mechabox verzie II nie je najvhodnejší na tuning. Aj napriek tomu som sa rozhodol zbraň si zakúpiť, keďže dizajn sa mi veľmi páčil a nie som náročný na tuning.
První dojmy
Po asi týždni mi objednávka z Česka nakoniec prišla a doma som sa už nevedel dočkať, kedy si zbraň rozbalím. Hneď po rozbalení som si všimol krásne spracované telo zbrane, na ktorom sú zvýraznené bielou farbou nápisy s logom firmy ArmaLite (ArmaLite, Inc. GENESEO, IL U.S.A.) a samozrejme CLASSIC ARMY. Na druhej strane je logo ARMALITE a pod nim je napísané RIFLE 5,56MM M15A1 a pod ním čo ma veľmi potešilo UNIKÁTNE SÉRIOVÉ ČÍSLO.
Ako som už spomínal zbraň je celokov tak ako v reáli t.j. telo zbrane je kovové, záver zbrane je tiež kovový, aj hlaveň. Proste skoro všetko okrem pažby, predpažbia a rukoveti ktoré sú vyrobené zo silného ABS plastu. Flash-hider je tzv. „trojzubec“ a je pravotočivý, samozrejme z kovu. K zbrani som dostal návod na použitie v angličtine (!NA ROZDIEL OD TOKYO MARUI!), Katalóg Classic Army 2007 a popis mojej zbrane a aj zbrane XM177E2.
K zbrani som nemal pribalené, ale som si priobjednal! Ďalej som mal v krabici aj jeden náhradný zásobník Hi-Cap 190BB a baterku GP 8,4V/3700mAh Ni-MH. Na moje potešenie mi baterku pred odoslaním nabili, za čo som veľmi vďačný.
Streľba
No a hneď som sa chcel vrhnúť na streľbu, bol som zvedavý čo táto softka dokáže. Naplnil som zásobník (ďalej už len mag) BB-čkami a zásobník som zasunul do zbrane. Chcel som vedieť, čo dokáže naťahovacia páka záveru. Natiahol som ju dozadu a pustil. Naozaj fungovala bez problémov. No proste šiel som na záhradu a začal som so SEMI. Samozrejme chvíľku mi trvalo kým som si nastavil mieridlá a Hop-Up no nebol to žiadny problém (otázka pár minút).
Veľmi sa mi páčia presnosť a dostrel keďže tam bola úsťová rýchlosť len približne 100m/s (čo je na základnú pružinu celkom slušné). A napokon som prepol na AUTO. Neveril som vlastným očiam skoro všetky gule trafili môj cieľ! Bol som ohromený :).
Vadný zásobník?
Podvečer som sa hral so zbraňou a podrobne som si ju prezeral, a svitlo mi že som si ešte nevyskúšal druhý zásobník. Naplnil som ho a dal som ho tam. Išiel dnu trochu z tuha no nebolo to nič nezvyčajné. Strieľal som z neho a podával v pohode, hovorím si super žiaden problém. Chcel som vytiahnuť zásobník no nešlo to! Nechápal som. Snažil som sa no nešiel von.
Tak som zavolal kamoša a spoločne sme sa na to pozreli a rozhodli sme sa rozobrať zbraň. Potom už zásobník von šiel. No potom keď som zložil zbraň a vložil som dnu zásobník zase sa stala tá istá chyba. Bál som sa že je chyba v zbrani, ale potom som zistil že bol chybný zásobník (bol malý otvor na podávanie BB).
Menší problém
Neskôr zhruba za taký mesiac alebo dva nastala ďalšia menšia chyba. Tá pružinka, ktorá je na naťahovanie zbrane (pružina páky) sa roztrhla. Neveril som vlastným očiam, ale zistil som že to bola pružinka z obyčajného plechu a zaobstaral som si ďalšiu tento raz oceľovú a pre istotu 2 kusy.(pozn. AirsoftGuns.cz – Za táhlo závěru nedoporučujeme tahat příliš velkou silou, neboť se poté vratná pružina může natáhnout a tím ztratí svojí pružnost. Navíc táhlo závěru není funkční prvek, za který je potřeba natáhnout závěr do zadní polohy, jako tomu je u ostré verze M16/M4.) Nebolo to nič vážne no nebolo to bohvie aké príjemné. Predstavte si že naťahujete zbraň a roztrhne sa pružinka naťahovacej páky. Ale zatiaľ som žiadny iný problém nemal.
M15A1 VN v teréne
Na mojej prvej akcii s „EMOU“ mi ju každý pozeral a chcel si ju chytiť a chválil mi ju. Bol som na svoju novú zbraň hrdý. V teréne sa osvedčila veľmi dobre. Keďže bola tá prvá akcia s mojou novou zbraňou hneď trojdňovka (stanovačka + airsoft = super zábava), baterka dostala riadne zabrať!
Naschvál na takéto príležitosti som si kúpil 3700mAh! Celé 3 dni vydržala a po návrate domou som z ju vybalil a nestrieľal som z nej asi tak týždeň a po týždni som bol zvedavý či je ešte nabitá na moje prekvapenie strieľala na AUTO a bez problémov!!
No späť k akcii. Na druhý deň po príchode sme mali takú väčšiu stretávku airsofťákov z okolia (okolo 50 ľudí), rozdelili sme sa a začala hra. Terén bol veľký les, pole a jedna zrúcanina čiže CQB + OSB. V lese sa mi s M16 hralo vynikajúco, pretože kvôli dlhej hlavni bol väčší dostrel a presnosť. No v CQB to bol trošku problém. Ale dá sa na to zvyknúť.
Najbrutálnejšia skúsenosť pre mňa a jednoznačne aj pre moju zbraň bol pád z asi 4 metrovej diery v streche a nehladký dopad na tehly! Najprv som bol v šoku a potom som si pomyslel, že mám polámanú kostrč.
No ale môj najväčší strach bol o moju zbraň. Dopadla priamo na tehly s celou svojou váhou a okrem zaseknutého BB-čka v hlavni a pár škriabancov na pažbe jej nič nebolo !! A to vo mne zanechalo veľmi dobrý dojem o zbrani ako takej.
Vlastné úpravy
Na zbrani som si spravil pár vlastných úprav: prilepil som poistku zásobníka, pretože mi už vadilo že sa to vždy mykalo a hýbalo, ďalej som si trošku zlepšil výkon na zbrani tým, že som tam dal silikónový Hop-Up od SYSTEMY a vymenil pružinu za SP120 (keďže som počul že bez obáv môžem do zbrane vopchať aj m130!).
Prvé mieridlo na väčšiu vzdialenosť, obidve boli spočiatku rovnaké. |
Je vidieť, že otvor bol zväčšený, tento je na menšiu vzdialenosť. |
Najrazantnejšou úpravou na mojej zbrani, čo sa mi veľmi zíde vhod je, že som si mieridlá upravil (lepšie povedané len jedno mieridlo, keďže oboje mali rovnako veľký priemer pri zamierení.), jednu som prevŕtal tak aby sa mi veľkosť otvoru v mieridle hodila do budovy, teda som ho zväčšil.
Záver
Na záver by som chcel dodať len pár slov. Všetko čo som chcel napísať som už napísal, takže už by som chcel spomenúť len plusy a mínusy. Takže veľké plus je jednoznačne spracovanie tela a unikátne sériové číslo, čo nie je neviem ako dôležité, ale poteší. Ďalej ako som už spomínal veľké plus, že sa zbrani nič nestalo ani z dopadu z veľkej výšky ako na rozdiel od Marui M16 sa to nedá povedať, videl som na vlastné oči ako zbraň vyzerala a hovoril som si chvala Bohu za moju EMKU :).
Ďalej plus je, že som zatial nevymenil ani raz poistku a taktiež, že zbraň je dosť presná aj bez presnej hlavne. A jedno plus je aj fakt, že zbraň má veľkú pažbu, do ktorej sa dá dať Large baterka.
Mínusov u tejto zbrani je tiež zopár napr. hneď prvý deň sa zasekol mag a musel som zbraň rozobrať (síce bola chyba magu ale aj tak), roztrhla sa pružinka naťahovacej páky záveru, zbraň zvykne niekedy strielať na SEMI full AUTO (asi dlhé kontakty) a samozrejme mínus je aj to, že pri hre v daždi zbraň môže zhrdzavieť. Ale to posledné nie je nič čo by nevyriešil nejaký lak.
No problém v zime s kovovým telom je asi nevyriešitelný, keďže telo je vtedy ľadové. A na koniec, veľkým plusom a zároveň veľkým mínusom ja dĺžka zbrane, ktorá je do lesa ako stvorená, ale naopak do budovy nie moc vhodná. Môj vzťah k tejto zbrani je veľmi kladný a zbraň mi vyhovuje, od začiatku my sadla do ruky :). Zbrani by som dal 8,5 bodov z 10.
Made by BOGG! Nové Zámky
Komentáre
Pridávať komentáre môžu iba prihlásení používatelia. Prihlásiť sa
14.09.2011 Re: kilokie
13.09.2011
26.08.2009 TygerD
22.08.2009
22.08.2009 TygerD
21.08.2009