Nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorov, alebo ako si vybrať ten pravý
07. 05. 2012Zaujíma Vás, ktoré akumulátory sa oplatí kúpiť a ktoré nie? My sme ich otestovali a pripravili pre Vás nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorov do airsoft zbraní. V tomto teste sa dozviete, ako ktorý akumulátor obstál ...
Testované akumulátory
VB Large 8,4V/4600mAh | VB Mini 9,6V/1600mAh |
FireFox Large 8,4V/4000mAh | GP Large 8,4V/3700mAh |
FireFox Mini 9,6V/1500mAh | VB M15/M4 9,6V/2000mAh |
VB Large 8,4V/2000mAh | FireFox M15/M4 9,6V/2000mAh |
FireFox Large 8,4V/2000mAh | APS 9,6V/800mAh |
KAN Mini 9,6V/1250mAh | Sanyo 9,6V/1700mAh |
KAN AK 8,4V/1250mAh | PTW M16 12V/2400mAh |
GP AK 8,4V/2000mAh | X-Cell Large 9,6V/4300mAh |
Metodológia testu
Každý z testovaných akumulátorov prešiel tromi nabíjacími a vybíjacími cykly. To preto, aby sa nový akumulátor správne naformátovali a tým poskytoval najlepšie výsledky. Testovaní akumulátorov prebiehalo na špičkovej modelárske dvojkanálové nabíjačke s balancérom Graupner Ultra Duo plus 50. U každého merania sme dôkladne zaznamenali výsledky a tieto dáta sme následne previedli do tabuľky a grafov. Metódou priemerovania hodnôt sme dosiahli výsledky viď. tabuľka nižšie.
Nabíjanie akumulátora VB Mini 9,6V/1600mAh |
Vybíjanie akumulátora VB Large 8,4V/2000mAh |
Merané hodnoty
1. Spôsob ukončenia procesu nabíjania/vybíjanie
Koncom procesu rozumieme to, ako bolo nabíjanie/vybíjanie ukončené.
Koniec procesu nabíjania označený ako Delta Peak chápte teda tak, že ku koncu nabíjania akumulátora dôjde k poklesu napätia, čo je znakom plného nabitia. V prípade, že máme na nabíjačke nastavený správny Delta Peak, proces sa ukončí vo vhodnú chvíľu. Platí, že ak je nastavený malý Delta Peak, tak sa môže proces ukončiť predčasne, ak je naopak vysoký, tak sa akumulátor môže prebiť a tým poškodiť.
Temperature, teda teplota znamená, že sa nabíjací/vybíjací proces ukončil pri presahu nastavenej teploty akumulátora na nabíjačke. Tá je pri procese nabíjania/vybíjanie stále meraná a zvyčajne nastavená na hodnotu 45°C.
Vybíjanie končiace procesom CutOff Volt, cháp tak, že akumulátor dosiahol hranicu medzného napätia tj. cca 1V na článok.
2. Kapacita akumulátora
Udáva množstvo elektrického náboja, ktorý je schopný akumulátor pojať. Jednotkou je mAh (miliampérhodina), takže batéria s kapacitou napr. 2000mAh dokáže dodávať prúd o veľkosti 100mA po dobu 20 hodín. Kapacita každého článku a tým aj celej batérie starobou pozvoľna klesá.
3. Napätie akumulátora
Elektrické napätie je určené ako práca vykonaná elektrickými silami pri premiestňovaní kladného jednotkového elektrického náboja medzi dvoma bodmi v priestore. Elektrické napätie možno tiež vyjadriť ako rozdiel elektrických potenciálov medzi dvoma bodmi v priestore.
4. Impedancia/odpor akumulátora
Tu platí čím nižšia, tým lepšie a tvrdšie zdroj. Akumulátor s nízkym vnútorným odporom poskytne dlhšiu prevádzku, kedy dodáva plný výkon bez výraznejšieho poklesu napätia. A presne toto potrebujú naše airsoft zbrane.
5. Teplota akumulátora
Rozsah pracovných teplôt je teplotný interval, v ktorom môžu byť akumulátory používané. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že je dôležité rozlišovať rozsah teplôt povolených pre nabíjanie, vybíjanie a skladovanie akumulátorov. Rozsah teplôt povolených pre nabíjanie akumulátorov je najmenší a zvyčajne sa líšia pre rôzne metódy nabíjanie. Tento rebríček teplôt udáva výrobca.
Výsledky
Teraz Vás zoznámime s výsledkami celého testu. Nasledujúce grafy a tabuľka zobrazujú výsledky všetkých testovaných akumulátorov. Dáta tvoria výsledné Pre priemerné hodnoty, ktoré sme namerali.
Tabuľka výsledkov meraní |
Tento graf popisuje percentuálny nárast/pokles reálnej kapacity oproti udávané výrobcom. Vyššia hodnota je lepšia. |
Tento graf popisuje vnútorný odpor akumulátorov. Nižšia hodnota je lepšia. |
Tento graf popisuje, koľko mAh si môžete kúpiť za 0,037€. Vyššia hodnota je lepšia. |
Z vyššie uvedenej tabuľky a grafov plynie niekoľko nasledujúcich záverov:
1. Nikdy sa úplne nemôžeme spoľahnúť na to, že kapacita udávaná výrobcom zodpovedá kapacite skutočnej.
2. Vnútorný odpor akumulátorov sa veľa líšia, a teda je potrebné vyberať batérie s veľkým dôrazom na tento parameter. Pre zbrane so slabou pružinou postačia akumulátory s väčším vnútorným odporom, ale pre zbrane silne upgradované je potreba akumulátor s malým vnútorným odporom.
3. Pri nákupe akumulátora je dobré sa riadiť aj pomerom cena/kvalita. Je zbytočné kupovať extrémne drahé batérie len kvôli pár mAh navyše, alebo kvôli nepatrne nižšiemu vnútornému odporu. Pri nákupe akumulátora vždy počítajte s tým, že starnutím a používaním bude batéria zhoršovať svoje parametre a bude dobré ju po pár rokoch vymeniť za novú. Nespoliehajte na to, že kúpite drahú batériu a tá Vám vydrží navždy.
Pár slov na záver
Vo vyššie spomenutom teste sme sa Vám snažili sprostredkovať niektoré základné fakty o akumulátoroch typu NiMH a NiCd, o ich nabíjanie, vybíjanie a vlastnostiach. Ďalej sme sa s Vami podelili o namerané výsledky v nezávislom testovaní a pridali sme zopár dobre mienených rád, ktoré Vám pomôžu pri robení nové batérie. Teraz je na Vás ako s tým naložíte. A nabudúce sa tešte na test Li-Pol akumulátorov, ktoré jednoznačne dominujú pri silných upgradoch.
Ak Vás zaujímajú ďalšie informácie ohľadne akumulátorov a alebo Vás zaujíma aký bol pohľad na batérie pred skoro desiatimi rokmi (vývoj ide v tomto odvetví veľmi rýchlo dopredu), tak odporúčame nahliadnuť do článku na tému Ako sa starať o naše akumulátory?, ktorý bol publikovaný v roku 2003.
AirsoftGuns.cz
Komentáre
Pridávať komentáre môžu iba prihlásení používatelia. Prihlásiť sa
02.07.2012 ASguns.cz
27.06.2012 Re:
26.06.2012 baterky
10.05.2012